Komunalna inspekcija općinskih službi u Višegradu u istočnoj Bosni u četvrtak je uklonila riječ 'genocid' sa spomen-obilježja Bošnjacima ubijenim u tom gradu tijekom rata 1992-1995. godine što je izazvalo veliko nezadovoljstvo predstavnika udruga koje okupljaju preživjele i članove obitelji nestalih i ubijenih.
Na kamenom spomen-obilježju unutar kompleksa lokalnog muslimanskog groblja, koje je postavljeno 2012. godine, stajao je napis kako je ono posvećeno "svim ubijenim i nestalim Bošnjacima, djeci, ženama i muškarcima, žrtvama genocida u Višegradu".
U Višegradu je prema popisu iz 1991. godine živjelo oko 25.000 stanovnika od kojih su 63 posto bili Bošnjaci.
Bošnjačke udruge navode kako je nakon okupacije Višegrada 1992. godine tamo ubijeno gotovo 3.000 njihovih sunarodnika, a za posmrtnim ostacima oko 600 ubijenih i danas se traga.
U Višegradu je počinjen i jedan od najstrašnijih ratnih zločina u BiH kada su pripadnici srpske paravojne postrojbe, predvođene Milanom i Sredojem Lukićem, 1992. godine u jednoj kući zatočili 59 bošnjačkih staraca, žena te 17 djece starosti od dva dana do 14 godina i tamo ih žive zapalili.
Vlasti te općine, u kojoj je nakon rata i provedenog etničkog čišćenja većinsko stanovništvo postalo srpsko, ocijenile su kako je spominjanje genocida nedopustivo i neutemeljeno jer ne postoji sudska presuda kojom je utvrđeno da je takav ratni zločin doista i počinjen na teritoriju te općine.
Provodeći taj nalog komunalci su u četvrtak u ranim jutarnjim satima uz jaku policijsku zaštitu sa spomenika isklesali riječ genocid.
Iako je intervencija bila najavljena za osam sati ujutro ta je operacija provedena ranije kako bi se izbjegao susret s članovima bošnjačkih stradalničkih udruga koji su najavili kako će se tamo okupiti.
Predsjednica udruge "Žene-žrtve rata" Bakira Hasečić ogorčeno je reagirala na postupak višegradskih vlasti, a u znak revolta na spomeniku je šminkom ponovno ispisala riječ genocid.