megalomanski projekt

Konačno znamo koliko je neisplativa sljemenska žičara: Ima putnika na dan koliko ih može prevesti na sat!

22.05.2023 u 17:32

Bionic
Reading

Tijekom 2022. godine, odnosno u prvoj godini vožnje, Žičara Sljeme prevezla je 356.417 putnika. Kada se zna da je jedna od najskupljih žičara u Europi otvorena 23. veljače i da je što zbog redovnih remonta, što loših vremenskih uvjeta bila zatvorena 52 dana, dolazimo do brojke od 259 radnih dana prošle godine, ali i brojke nešto malo više od 1376 putnika dnevno

Kada se te brojke stave u kontekst s maksimalnim satnim kapacitetom od 1500 putnika u 84 gondole, postaje jasno zašto je žičara odavno uz cijenu od 537 milijuna kuna bez PDV-a dobila epitete megalomanskog projekta i spomenika vladavini Bandića i HDZ-a Zagrebom.

Prema podacima ZET-a, prihod žičare u tih 259 dana bio je oko milijun eura, odnosno 3861 euro dnevno, dok su u isto vrijeme samo troškovi za zaposlene, bez onih za održavanje i energije, bili na istoj razini.

Sve do 2034. Grad će za nju godišnje iz proračuna plaćati nešto manje od šest milijuna eura.

Taj iznos odnosi se na kapitalni trošak Žičare Sljeme, a dodatno će se iz gradskog proračuna izdvajati za 50 posto njezinih operativnih troškova.

Valja podsjetiti da u prva dva mjeseca rada žičare nije bio moguć prijevoz bicikala, ali nakon što je uvedena ta mogućnost, do danas je prodano više od 7500 jednokratnih karti za bicikle. S obzirom na brojne zahtjeve, posebno ljubitelja downhilla, od 6. svibnja ZET je uveo dnevne i godišnje karte za bicikliste.

Cijena dnevne biciklističke karte iznosi 25 eura i vrijedi za neograničen broj putovanja isključivo s donje postaje Žičare Sljeme na dan prijevoza, odnosno kupnje. Cijena godišnje biciklističke karte je 300 eura i vrijedi godinu dana od dana kupnje. Njome je moguće ostvariti neograničen broj putovanja, također isključivo s donje postaje na gornju postaju žičare. Prilikom prve kupnje biciklističke karte mora se izraditi elektronička kartica na prodajnim mjestima u iznosu od 3,98 eura. A njoj će se potom pridružiti odgovarajuća dnevna ili godišnja karta.

Oni koji imaju potrebu samo za jednokratnim prijevozom bicikala, za to će po biciklu uz cijenu karte morati i dalje izdvajati 2,65 eura.

Žičara Sljeme Izvor: Pixsell / Autor: Matija Habljak/PIXSELL

Što se tiče cijene karata za 'obične' putnike, one su formirane u tri kategorije. Prva kategorija je za osobe koje imaju mjesečni ili godišnji kupon ZET-a. Odrasli plaćaju 3,98 eura za kartu u jednom smjeru i 6,64 eura za povratnu kartu. Mladi od 15 do 24 te stariji od 65 godina moraju za jednosmjernu kartu izdvojiti 2,65 eura, a za povratnu 3,98 eura. Za djecu mlađu od 15 godina i osobe s invaliditetom koje ostvaruju pravo na besplatni prijevoz vozilima ZET-a vožnja žičarom je besplatna.

Druga kategorija vrijedi za sve Zagrepčane koji nemaju ZET-ov pretplatni kupon. Cijena za odrasle je 5,31 euro za jedan smjer i 9,29 eura za povratnu kartu. Za mlade od 15 do 24, kao i starije od 65 godina, cijena jednosmjerne karte je 3,32 eura dok povratna stoji 5,31 euro. Za djecu mlađu od 15 godina te osobe s invaliditetom koje ostvaruju pravo na besplatan prijevoz vozilima ZET-a vožnja žičarom je besplatna.

Treća kategorija karte odnosi se na osobe koje nisu iz Zagreba. Cijena za njih je 9,95 eura za jedan smjer i 16,59 eura za povratnu kartu. Mladi od 15 do 24 godine i stariji od 65 godina moraju izdvojiti 6,64 eura za jedan smjer i 9,95 eura za povratnu kartu. Cijena za djecu mlađu od 15 godina i osobe s invaliditetom je 2,65 eura za jedan smjer i 3,98 eura za povratnu kartu.