Najaktivniji sudionik srpsko-hrvatskog diplomatskog rata sa strane hrvatskih dužnosnika svakako je tehnički šef diplomacije Miro Kovač, stoga se srbijanska nacionalna novinska agencija pozabavila njegovim likom i djelom ističući, u opširnom članku, kako ministar vanjskih i europskih poslova iz propale Oreškovićeve vlade 'ne propušta priliku da u svojim izjavama iznese optužbe na račun Srbije i prijetnje povodom njezina ulaska u Europsku uniju'
Dok je do prije nekoliko mjeseci izjavljivao da Hrvatska podržava ulazak Srbije u EU, ali da Beograd mora ukinuti zakon o nadležnosti za procesuiranje ratnih zločina za područje cijele bivše Jugoslavije, Kovač je u međuvremenu, piše Tanjug, značajno pooštrio retoriku izjavivši da Srbija zbog svog ponašanja nikada neće postati članica EU-a.
U tekstu pod naslovom: 'Tko je Miro Kovač?' srbijanska agencija citira bečki Standard koji je ocijenio da hrvatska vlada desnog centra nije preživjela ni pola godine, ali je i pored toga napravila veliku štetu, da se posebno odnos sa Srbijom umnogome pogoršao, dok je Kovač nazvan 'poticateljem'.
Podsjećaju kako je Kovač karijerni diplomat te u tekstu ističu neke podatke iz njegove službene biografije.
Iako je prije nego što je postao ministar vanjskih i europskih poslova u hrvatskoj vladi desnog centra bio malo poznat široj javnosti u toj zemlji, dr. Miro Kovač (46) iza sebe je imao bogato diplomatsko iskustvo. Taj rođeni Splićanin svoju je profesionalnu karijeru započeo 1995. godine u Kabinetu tadašnjeg predsjednika Hrvatske Franje Tuđmana u Odjelu za informiranje, a diplomatsku karijeru 2001. kao savjetnik u hrvatskom veleposlanstvu u Bruxellesu.
Zatim je postao ministar savjetnik u Parizu, a 2004. imenovan je za pomoćnika ministra vanjskih poslova, da bi 2008. bio imenovan veleposlanikom Hrvatske u Njemačkoj.
Nakon što je 2013. napustio Njemačku, Kovač je karijeru mogao nastaviti u Varšavi na mjestu hrvatskog veleposlanika u Poljskoj, ali je to mjesto, podsjeća Tanjug, odbio i na poziv tadašnjeg predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka odučio se vratiti u Hrvatsku.
'Bilo mi je osigurano veleposlaničko mjesto u Poljskoj, ali želio sam se vratiti u Hrvatsku. Tomislav Karamarko pozvao me da se aktivno uključim u rad stranke i sudjelujem u reformi Hrvatske. Taj poziv sam objeručke prihvatio', rekao je Kovač tada.
Za međunarodnog tajnika HDZ-a imenovan je na sjednici Predsjedništva HDZ-a u siječnju 2014. godine.
Tanjug napominje kako je Kovač bio čovjek od velikog povjerenja Tomislava Karamarka te da je bio i jedan od najzaslužnijih za pobjedu Kolinde Grabar-Kitarović na prošlogodišnjim predsjedničkim izborima u Hrvatskoj, budući da je bio šef stožera njezine kampanje.
Doktorirao je povijest međunarodnih odnosa na pariškoj Sorboni s radom na temu o ulozi Francuske u stvaranju prve Jugoslavije.
Govori pet jezika - engleski, francuski i njemački aktivno, a talijanski i nizozemski pasivno.
Citirajući hrvatske medije, Tanjug spočitava Kovaču diplomatski gaf tijekom nedavnog posjeta Izraelu.
'Usprkos obrazovanju i diplomatskom iskustvu, Kovač se, kako ocjenjuju hrvatski mediji, u svibnju osramotio prilikom posjeta Izraelu, izjavivši da je Hrvatska uvijek bila u dobrim odnosima s tom zemljom, osim u vrijeme Drugog svjetskog rata. Pritom je zaboravio da država Izrael u to vrijeme nije ni postojala', navodi Tanjug.
'Želimo ostvariti posebne odnose s Izraelom i čvrsto odbacujemo percepciju Hrvatske kao zemlje rastućeg fašizma', rekao je Kovač u Jeruzalemu.
Prije sastanka s premijerom Benjaminom Netanjahuom, na čiji je poziv doputovao u Izrael, Kovač je rekao: 'Hrvatska i Izrael imaju vrlo dobre odnose osim u vrijeme Drugog svjetskog rata što je bio rezultat velike igre, ali mi prihvaćamo odgovornost'.
Tom je izjavom hrvatski ministar šokirao javnost u toj zemlji s obzirom na to da je pokazao kako ne zna da je država Izrael osnovana 1948. godine. Pored toga, u vrijeme Drugog svjetskog rata Nezavisnu Državu Hrvatsku priznavali su samo fašisti, podsjeća Tanjug na tadašnje napise u hrvatskim medijima.
Kao drugi Kovačev gaf, Tanjug ističe njegov neuspio susret s američkim državnim tajnikom Johnom Kerryjem u Washingtonu. Prema medijskim napisima, Kerry se odbio susresti s Kovačem.
Tanjug podsjeća kako se, prema službenom protokolu, Kovač 4. svibnja trebao sastati s Kerryjem, ali do sastanka nije došlo.
Napominju kako je o službenom sastanku pisao i Wall Street Journal, ali ga je američka strana u posljednji trenutak otkazala pa su na sastanak Kovaču poslali Kerryjeva zamjenika Thomasa Shannona.
'Otkazivanje sastanka Kovač - Kerry zagrebački mediji protumačili su kao ozbiljan udarac hrvatskom ugledu u svijetu', istaknuto je u Tanjugovu članku o Kovaču.