Demokratska zajednica Hrvata (DZH) skandaloznim je ocijenila protjerivanje hrvatskih državljana iz Srbije što je, kako su priopćili, opasan put širenja međunacionalne mržnje i 'lova na Hrvate-izdajnike-ustaše'
'Kada bi to ostalo samo u domeni političkog spina, na što smo naviknuli ovih 13 godina, šteta bi bila znatno manja. Međutim, stavljanjem mete na čelo svakom pripadniku hrvatske nacionalne zajednice, reciklira se vrlo opasan put širenja međunacionalne mržnje, a znamo čime je to rezultiralo početkom devedesetih', ističu u DZH, a prenose u subotu mediji na hrvatskom u Vojvodini.
Oni dodaju da je reakcija predsjednika Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV) i ministra u tehničkoj Vladi Srbije Tomislava Žigmanova, u povodu protjerivanja hrvatskih državljana, bila 'mlaka i pomirljiva'.
Ako se uračunaju besprizorne objave provladinih tabloida – postoje jasni znaci za „otvoren lov na Hrvate-izdajnike-ustaše…', zaključuje DZH.
DZH će, kako navode, sve učiniti kako bi razobličila sve slične manipulacije zabilježene prethodnih mjeseci, a koje vlast poduzima s ciljem minimiziranja značaja i utjecaja studentskih prosvjeda. Dodaju kako će se angažirati na sprječavanju širenja mržnje prema bilo kojoj manjinskoj nacionalnoj zajednici, jer su 'studentski prosvjedi prerasli u građansku pobunu protiv nepravde i korupcije'.
DZH je mlađa stranka hrvatske zajednice koja ima vijećnika u Skupštini grada Subotice i djeluje u savezništvu s građanskim oporbenim strankama. Srbijanske vlasti su od početka godine, prema podacima hrvatskog veleposlanstva, protjerale oko 15 hrvatskih državljana zbog, kako vjeruju, potpore višemjesečnim studenskim antivladinim prosvjedima.
Predsjednica Hrvatskog nacionalnog vijeća (HNV) u Srbiji i saborska zastupnica Jasna Vojnić ocijenila je zabrinjavajućom takve postupke državnih tijela Srbije i pozvala je Europsku uniju na hitnu reakciju zbog urušavanja demokratskih standarda u toj zemlji.
Čelnik DSHV-a Tomislav Žigmanov izrazio je zabrinutost i priopćio kako smatra da se međudržavni nesporazumi trebaju rješavati 'mirno, usuglašeno i s punim razumijevanjem za potrebe obiju strana (Srbije i Hrvatske)'.