Po znanstvenim stranicama i forumima posljednjih dana intenzivno se spekulira o tome da će američki kozmolozi danas objaviti kako su otkrili primordijalne gravitacijske valove – jeku velikog praska u kojem je prije 13,8 milijardi godina nastao svemir
Glasine su krenule prošli tjedan nakon što je Centar za astrofiziku Harvard-Smithsonian najavio da će danas u 17 sati po našem vremenu na konferenciji za tisak predstaviti veliko znanstveno otkriće koje će promijeniti i kozmologiju i fiziku čestica.
Gravitacijski valovi su jedino predviđanje opće teorije relativnosti Alberta Einsteina koje još uvijek nije potvrđeno. Trebali bi izgledati kao sićušna mreškanja kojima se prenosi energija u vremensko-prostornom kontinuumu svemira slično kao što to čine valovi u oceanu. Tim koji je došao do uvjerljivih dokaza da oni postoje gotovo će sigurno dobiti Nobelovu nagradu.
Otkriće gravitacijskih valova znanstvenicima će omogućiti da prvi put zavire u samo rađanje svemira.
Prema glasinama koje kruže, snimio ih je poseban teleskop Bicep (Background Imaging of Cosmic Extragalactic Polarization) koji skenira nebo u potrazi za mikrovalnim frekvencijama u kojima postoje 'fosilni ostaci' energije velikog praska.
Potraga za ovim tragovima već je desetljećima sveti gral kozmologije jer bi oni konačno trebali otkriti što se zbivalo 10^-34 sekundi nakon velikog praska (to je djelić sekunde koji počinje nulom i zarezom nakon kojih slijede još 33 nule pa tek onda jedinica). Naime, znanstvenici pretpostavljaju da je u tom trenutku počelo misteriozno naglo širenje svemira brzinama većim od brzine svjetlosti poznato kao inflacija.
Predstavljanje otkrića moći ćete pratiti uživo na tportalu.