S prvim danom rujna profunkcionirao je eKarton, sustav u kojemu će se ubuduće nalaziti objedinjeni podaci za svakog pacijenta - od detalja liječničkih pregleda preko nalaza, uputnica, otpusnih pisama do izdanih recepata. U njegovoj probnoj fazi pristup je omogućen tek liječnicima opće prakse, dok se u roku od nekoliko mjeseci na njega spajaju i specijalisti, bolnički liječnici i ljekarnici. Sami pacijenti pak zasad nemaju mogućnost uvida: iz Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) objasnili su da će portal namijenjen njima biti u funkciji 'tijekom rujna'
Tko će od danas moći vršljati po našim zdravstvenim kartonima? U HZZO-u tvrde da će i sami pacijenti imati mogućnost vidjeti 'neke njegove dijelove', no i da su sami podaci zaštićeni najvišim mogućim stupnjem enkripcije i 'u svakom slučaju sigurniji nego kada kartoni stoje u nezaključanim metalnim kutijama u ordinacijama'. Navodno, kada profunkcionira portal za pacijente, oni sami moći će samostalno upravljati pravom pristupa i u svakom trenutku vidjeti tko je i kada kliknuo na njihov zdravstveni karton.
Radikalnim korakom u informatizaciji zdravstva Hrvatska nastoji držati korak s najnaprednijim europskim državama, prije svega skandinavskim i baltičkim, s kojima se nalazila pri vrhu liste prije nekoliko godina, no u međuvremenu je ponovno započela zaostajati. Sustav eKarton u stvarnosti su objedinjeni podaci koji su već prikupljeni u Centralnom informacijskom zdravstvenom sustavu (CEZIH) preko različitih aplikacija poput eRecepta ili eUputnice.
Sustav s najvišom mogućom razinom zaštite
Liječnici će mu sa svoje strane pristupati pomoću vlastite pametne identifikacijske kartice, dok će se na građane primjenjivati sustav Nacionalnog identifikacijskog i autentifikacijskog sustava (NIAS). Komplicirana oznaka krije ono što je vrlo dobro poznato za barem nekoliko stotina tisuća građana registriranih u sustavu e-građani: u njega se može logirati pomoću lozinke ili tokena dobivenih na šalteru Fine, ali u posljednje vrijeme i preko certifikata koje izdaju sve veće hrvatske banke. Pojednostavljeno, istim sistemom kojim se građani prijavljuju u internetsko ili mobilno bankarstvo i zasad ima najvišu moguću razinu zaštite.
I dosad je u sklopu e-građana bilo moguće vidjeti neke detalje o našem statusu u zdravstvenom sustavu, poput pregleda izabranog liječnika, popisa recepata realiziranih u posljednjih šest mjeseci ili otvorenih narudžbi za specijalističke preglede - istina, čini se da se podaci nisu ažurirali baš u realnom vremenu. Ubuduće će informacije biti automatski ubacivane, objedinjene na jednom mjestu i s novim, preglednijim sučeljem.
U sustavu su, tvrdi HZZO, već upisani svi zdravstveni podaci pacijenata od 1. siječnja ove godine, no za svaki slučaj, u eKartonu se ipak neće nalaziti i podaci koji su povezani s potencijalno stigmatizirajućim bolestima.
Svaki ulazak u karton ostavit će trag
Liječnici će podacima pacijenata pristupati isključivo sa svog radnog mjesta i uz pomoć svoje pametne identifikacijske kartice, a svaki ulazak u karton ostavljat će trag koji će biti vidljiv i samom pacijentu. On će pomoću e-građana moći provjeravati povijest ulazaka te samostalno regulirati pravo pristupa, no svejedno će biti ostavljena mogućnost koju u HZZO-u nazivaju razbijanje stakla; u slučaju životne ugroženosti ili neke druge hitne situacije, liječnici - poput onih na Hitnoj pomoći - moći će zaobići dozvole i informirati se o detaljima iz kartona. No i to će ostaviti veliki i masni crveni trag.
Paralelno s eKartonom u koji će građani moću ući isključivo preko osobnih računala, u rujnu bi u funkciju trebala biti stavljena i mobilna aplikacija za pacijente. Ona će služiti isključivo komunikaciji s liječnicima putem pametnih telefona i obavljanju jednostavnijih postupaka poput naručivanja, obnove terapije za kronične bolesnike ili administrativnih procedura, primjerice izdavanja doznaka za bolovanje. U HZZO-u vjeruju da će to dramatično rasteretiti liječnike i omogućiti im da više vremena posvete fizičkom kontaktu s pacijentima.
U prvoj fazi mobilna aplikacija bit će dostupna za milijun i pol građana i njihovih 1.500 liječnika, a za početak korištenja građani će trebati skinuti aplikaciju i od samog liječnika zatražiti lozinku. Kroz nekoliko mjeseci, tvrdi se, m-zdravstvo će biti omogućeno svim građanima i svim liječnicima u državi.