Ministar graditeljstva Lovro Kuščević kazao je da će se u srijedu na užem kabinetu Vlade odlučiti ide li novi plan gospodarenja otpadom u zakonsku proceduru, napomenuvši da bi taj plan mogao stvoriti dosta problema lokalnim samoupravama
U emisiji Hrvatskog radija 'A sada Vlada' Kuščević je u srijedu pojasnio da će novim planom gospodarenja otpadom lokalne samouprave morati stvoriti prostorne planove za smještaj 90 reciklažnih centara, umjesto za 22.
Kuščević je naglasio kako on ne može ulaziti u stručnost samog plana gospodarenja otpadom iz pogleda gospodarenja otpadom, zbrinjavanja, razvrstavanja i sl., odnosno da je to je posao koje mora odraditi Ministarstvo zaštite okoliša, razne druge udruge koje se bave tom problematikom.
No, problem Ministarstva graditeljstva je, po njemu, u tome što su s prethodnim planom gospodarenja otpadom bila planirana 20, 21 ili 22 reciklažna centra za zbrinjavanje otpada.
'Više manje te su lokacije planirane prostornim planovima županija, radova i općina. S novim prijedlogom plana predviđeno je oko 90-ak takvih centara, što će stvoriti problem jer tih 90 centara nisu planirani u županijskim, gradskim i općinskim prostornim planovima, a što će značiti hitnu izmjenu barem 70-ak ako ne i više njihovih prostornih planova. Tome treba dodati i stratešku procjenu utjecaja na okoliš. To je sveobuhvatan, stručan i relativno skup posao. Konzultacije su u tijeku, a danas će se na užem kabinetu Vlade odlučiti je li ide u zakonsku proceduru ili ne ide', rekao je Kuščević.
458254,456369,450959,442887
Vezano uz Prijedlog zakona o subvencioniranju stambenih kredita, naglasio je da se zakonom, a što je, kaže, novost, dozvoljava i kupnja rabljenih nekretnina, što bi po njemu trebalo pobuditi kupnju stanova u manjim sredinama.
Druga je, istaknuo je, velika novost da će za svako novorođeno ili usvojeno dijete, u razdoblju sufinanciranja, dakle četiri godine, Vlada produžiti sufinanciranje za dodatne dvije godine.
Javna rasprava o prijedlogu zakona traje do 12. siječnja ove godine, u veljači prijedlog zakona ide na Vladu, a koncem veljače bit će upućen u Sabor. Kuščević očekuje da će već u ožujku prijedlog bit usvojen u Saboru.
Ministar očekuje i da će se koncem lipnja ili početkom srpnja raspisati poziv za sve zainteresirane hrvatske građane da se jave i iskoriste tu poticajnu mjeru.
Maksimalan iznos kredita je 100.000 eura na rok otplate od 15 do 30 godina za mlađe od 45 godina, a Kuščević smatra da će banke i spustiti kamatu od trenutno planiranih minimalnih 3,95 posto. Kazao je i da će građani mlađi od 45 godina već početkom druge polovine godine moći aplicirati za subvencionirane kredite za kupnju prve nekretnine.
Govoreći o energetskoj obnovi zgrada u javnom sektoru, Kuščević je rekao da su u ovom trenutku aktualna dva javna poziva: za višestambene zgrade i za zgrade koje se bave odgojem i obrazovanjem. Za svaki od ta dva programa predviđeno je 152 milijuna kuna .
U siječnju će se, najavio je, pred Vladom naći novi program za energetsku obnovu zgrada javnog sektora.
'Nakon toga kreću natječaji gdje smo osigurali preko europskih fondova 211 milijuna eura. Kad sve to zajedno zbrojimo, imamo oko 300 milijuna eura, to je novac koji će pomoći energetskoj obnovi naših zgrada, ali to će i dati vjetar u leđa hrvatskom građevinarstvu', istaknuo je ministar.
Isto tako, rekao je da će 2017. biti gotovi moduli informacijskog sustava prostornog uređenja e-inspekcija i e-arhiva te da će se usavršiti modul e-dozvola, što znači da će se kompletna projektna dokumentacija moći predati elektronskim putem.