Hrvatska biskupska konferencija (HBK) razmotrit će mogućnost osnivanja međubiskupijskog kaznenog suda, rekao je zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša, predsjednik HBK-a, u četvrtak na početku 70. plenarnog zasjedanja Sabora HBK-a u sjedištu na Ksaverskoj cesti
"Prije svega razmotrit ćemo mogućnost osnivanja međubiskupijskog kaznenog suda kako bismo djelovanje crkvenog pravosuđa učinili dostupnijim i učinkovitijim", kazao je Kutleša najavljujući dnevni red redovitog plenarnog zasjedanja koje će trajati do 30. travnja.
Među drugim temama zasjedanja su i nastavak i dovršetak prevođenja novoga izdanja Rimskog misala na hrvatski jezik. Sabor će se osvrnuti i na sinodalni proces u Crkvi te na zadaće koje ostaju nakon završetka Biskupske sinode o sinodalnosti.
Na dnevnom redu je i rad Hrvatskog Caritasa s ciljem poboljšanja njegova djelovanja. Raspravljat će se i o budućem Susretu hrvatske katoličke mladeži, o pastoralnim inicijativama za mlade. Predstavit će i izvješća svojih komisija i odbora.
Papa Franjo - trajni dar Crkvi
Kutleša se osvrnuo na protekle dane koje je obilježila smrt i oproštaj od pape Franje, za kojega je kazao da je bio blizak "siromašnima, malenima i odbačenima" te da će ga se pamtiti kao "kao poniznog i jednostavnog pastira, čovjeka koji je živio ono što je propovijedao".
"Na sam dan Uskrsa svojim je izlaskom medu vjernike okupljene na Trgu sv. Petra pokazao da je pastirima mjesto među narodom, a da je poslanje Crkve 'u izlasku'. Njegov primjer ostaje trajni dar Crkvi, a naš je zadatak da se dopustimo njime propitivati i nadahnjivati... Njegov poziv Crkvi na izlazak na periferije, na margine društva, medu zaboravljene i ranjene, ostat će trajno ukorijenjen u našem djelovanju", poručio je.
Spomenuo je i encikliku pape Franje "Dilexit nos" ('Uzljubi nas'), dokument koji poziva na obnovu pobožnosti Presvetom Srcu Isusovu u suvremenom kontekstu, te podsjetio na encikliku Ivana Pavla II. "Evangelium vitae" ("Evanđenje života") napisanu prije točno trideset godina, u kojoj obrađuje teme pobačaja, smrtne kazne, eksperimentiranja s ljudskim embrijima, eutanazije, samoubojstva i zakonodavstva vezana uz ta pitanja.
Kutleša je kazao da ta enciklika "staje u zagovor i obranu života od začeća do prirodne smrti" te da je njezina poruka izgradnja "kulture života i ljubavi" nasuprot "kulturi smrti". Pozvao je biskupe da nastave promicati poruku "da svaki začeti život bude prihvaćen s ljubavlju, da se bolesnima i starijima osigura dostojanstvena skrb do prirodnoga kraja".
Otvorenju su prisustvovali apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj Giorgio Lingua, predsjednik Slovenske biskupske konferencije i biskup Novog Mesta Andrej Saje, nadbiskup Gorizije Carlo R. M. Redaelli, banjalučki biskup Željko Majić, srijemski Fabijan Svalina, subotički Ferenc Fazekas, kotorski Mladen Vukšić, zatim savjetnik Apostolske nuncijature u RH Alvaro Ernesto Isurieta y Sea, generalni tajnik Krunoslav Novak i predstojnik Tiskovnog ureda HBK-a Zvonimir Ancić.
Kutleša je najavio tiskovnu konferenciju koja će se održati na kraju zasjedanja, u srijedu, 30. travnja u 12 sati.