Sociolog i politički komentator na N1 u vrijeme kampanje, Dražen Lalić, komentirao je u Novom danu dosadašnji tijek kampanje za parlamentarne izbore
Stvarna kampanja, kazao je Lalić u gostovanju na televiziji N1, traje već dugo i neka pitanja su istaknuta, ali nedostatno, pogotovo kada se govori o ekonomiji.
'Kriza nije izazvala reagiranje stranaka koje su predvodile dvije vlade u krizi i sad te iste političke stranke i partneri ne daju dijagnozu krize i ne govore koliko njihovo djelovanje ima veze s njom. Često se govori kako su programi stranaka lista uopćenih obećanja i ne znamo što će poduzeti kad budu na vlasti. Kako bi rekao američki političar Mario Cuomo - kampanju vodimo u poeziji, vladamo u prozi. Ovo je zavođenje birača nakon kojeg dolazi otrežnjenje', kazao je Lalić.
Zasad kampanjom, kaže, dominiraju ideološka pitanja i sukobi između stranaka i blokova što nije dobro.
'Tretiraju se međusobno kao neprijatelji, a ne političke suparnici s kojima sutra treba surađivati. Biden je prije tri dana izjavio da ne možete političke stranke tretirati kao neprijatelje i da su američki problemi tako kompleksni da se mora surađivati', poručuje Lalić.
Osim, dva glavna bloka, vodi se i bitka za treću snagu u parlamentu, gdje se trenutačno najviše ističe Most.
'Naravno da će odlučivati treće opcije u Saboru, oni neće moći sami formirati vladu i zato je ključno koje će stranke dobiti i koliko zastupnika stranke koje ne padaju na sukobe između navodno desnih i lijevih, a mogu privući i neodlučne. Uz uobičajene prisutne regionalne stranke, HDSSB i IDS, dakle Slavonija i Istra - pojavljuje se Most kao regionalna opcija, koji može očekivati bar dva mandata, ali s dobrim pojedincima, pa čak i programom - oni su jedini koji otvoreno govore o štednji - ima šanse za ulaz u Sabor', kaže Lalić.
Drago Prgomet imao je hrabrosti otići iz HDZ-a, i to na gospodski način koji korespondira s javnim interesom - i otišao je u Most. Oni su kao voda kad teče - moraju negdje oteći. Mislim da će Most biti ugodno iznenađenje i da mogu razmišljati o barem šest mandata, kao što su dobili Laburisti na prošlim izborima, kao Sinčić na predsjedničkim. Prgomet je jučer izjavio da je Petrov kalibar za premijera, to je jako važna izjava', smatra Lalić.
Po svemu sudeći, zasad sučeljavanja dva glavna kandidata neće biti. Zašto se ono ne događa, pitanje je za Lalića.
'HDZ-u ne odgovara personalizirana kampanja - Milanović je brži, mlađi i kognitivno sposobniji i prevladao bi u takvom srazu. HDZ ne želi riskirati ništa, jer imaju prednost, smatraju da su trendovi na njihovoj strani, zato što ne padaju, već samo stagniraju. To je loše za javnost, jer je sigurno da će jedan od njih dvojice biti premijer, a sučeljavanje je dobro za to da bi ih mogli pozvati na izjave, kao Kolindu Grabar Kitarović koja je govorila o integraciji društva, a sada se opredjeljuje na stranu HDZ-a. Istraživanjima javnog mnijenja treba pristupiti s rezervom. Sjetite se da je 2007. HDZ prevladao iako je SDP imao veliku premoć tijekom pola godine prije izbora. To se sada ne događa i može se reći da je HDZ favorit ovih izbora', kaže Lalić.
Znači li prednost od pet mandata i pobjedu za HDZ? 'Mislim da bi oni sada potpisali i prednost od četiri mandata. Od stranaka koje će ući u Sabor, dio stranaka će se prije opredijeliti za HDZ, kao recimo HDSSB. Imamo situaciju da HDZ i njihovi partneri imaju potporu predsjednice. U situaciji kad bude davala mandat mandataru, ona će naći načina da im pomogne. Bit će jako složen Sabor, s puno različitih i brojnih aktera. Ipak, HDZ je blagi favorit. To se može promijeniti, jer imamo 16 dana do izbora. Bit će neizvjesno i uzbudljivo, pa i odaziv će biti veći nego prošli put - izaći će sigurno dvije trećine, a ne 62 posto birača', smatra Lalić.
Unatoč SDP-ovoj kampanji temeljenoj na domoljublju i riječima, nema povratka na staro. Lalić je uvjeren da je HDZ u takvim kampanjama ipak više uspješan.
'Mislim da je i tu HDZ u prednosti i tu mislim na strategiju HDZ-a, slijedom koje se formirala Domoljubna koalicija, s puno aktera. Ostalo im je malo suparnika na desnici. Kad se strasti uzbibaju, desničari će ipak glasati najvećim dijelom za desnicu, birat će doduše prije Tomašić prije nego Markić. Desnica je motiviranija, četiri godine nisu bili na vlasti, imali su neke pobjede, a i birači HDZ-a su manje kritični slijedom manje obrazovanosti', kaže Lalić.
'SDP će profitirati, ali manje od HDZ-a od ideološke polarizacije, štetne za hrvatsko društvo. Nezadovoljni povratkom HDZ-a će se opredjeljivati i za opcije kao što je Radimir Čačić, a istovremeno je velika gužva na ljevici. Najvažnije je baš taj dan dovesti svoje birače na izbore. HDZ-ovo komuniciranje nazvao bih 'štogodističkim' - što god u Vladi napravili, oni će kritizirati. Karamarko zato dolazi u bizarne situacije da kritiziraju odluke oko franka pa onda glasaju za to. Ne možete baš sve i uvijek kritizirati, to javnost vidi', kritizira Lalić.
'Komuniciranje HDZ-a lošije je nego u doba Sanadera, čiji je tim bolje vodio kampanju. No bez obzira na to, kampanja ne može biti jezičac na vagi i utjecati tko će biti izabran. Mi imamo i izbjegličku krizu i druge varijable na koje se treba računati. No HDZ ipak ima više šanse da formira vladu', smatra Lalić.