Svekineski nacionalni kongres u petak je izabrao Li Keqianga za premijera, nakon što je dan prije za predsjednika države izabran Xi Jinping, a od novog se vodstva očekuju reforme u drugom po veličini svjetskom gospodarstvu
Dolazak novih lidera je očekivan i dio je smjene političke generacije koja je započela jesenas, kada su Xi Jinping i drugi mlađi vođe imenovani na ključne pozicije u vladajućoj Komunističkoj partiji Kine.
Glavni zadatak Li Keqianga, tehnokrata koji tečno govori engleski, bit će zaokret u modelu kineskog gospodarstva, previše ovisnog o državnim infrastrukturnim projektima, koji su često imali loše društvene i ekološke učinke.
Od tog diplomiranog pravnika, koji je doktorirao ekonomske znanosti, očekuju se gospodarske reforme prema jačanju domaće potrošnje i povećanju standarda za velik dio stanovništva koji ga dosad, unatoč snažnom rastu gospodarstva, nije osjetio.
Dok će Xi kao predsjednik biti glavni vođa Kine, Li će predvoditi vladu, izvršnu vlast zaduženu za gospodarstvo.
Li (57), koji je na mjestu premijera zamijenio Wen Jiabaoa, poručio je pred svekineskim narodnim kongresom da novo vodstvo više neće po svaku cijenu forsirati gospodarski rast, već bi se čak mogao i usporiti kako bi se dao prostor socijalnim programima i poboljšanju kvalitete života prosječnog Kineza.
Najavio je da će proračunska potrošnja biti povećana za 10 posto, na ukupno 2.200 milijardi dolara, zbog čega će se planirani deficit udvostručiti. Izdaci za obranu povećat će se 10,7 posto - na 114 milijarda dolara.