Radno mjesto im je središnji zagrebački trg, nemaju fiksnog radnog vremena, a rade sve, ponajviše da na jednom od najprepoznatljivijih motiva Zagreba apsolutno sve bude u najboljem redu. Oni su domari trga, vrijedni i neprimjetni
Iako se doista trude biti neprimjetni, posao domara Trga bana Jelačića – Davora Požara i Zorana Polaša to nikako nije. Svakodnevno su u samom središtu Zagreba, a glavna im je briga primijetiti svaki detalj, urediti i srediti što mogu, a što ne mogu – pozvati neku od nadležnih gradskih službi.
'Svaki detalj i svaku neispravnost moramo primijetiti, jer trg nije samo spomenik banu Jelačiću. Nismo u tome jedini, jer o trgu brinu i zaposlenici drugih gradskih poduzeća i komunalni redari, no naš je zadatak da prvi primijetimo što ne valja', priča Davor Požar
Zajedno s kolegom Zoranom Davor je zaposlen u poduzeću M-com usluge, koje broji 30-ak zaposlenih i ima ugovor sa Zagrebačkim holdingom, odnosno Gradskim stambeno-komunalnim gospodarstvom ne samo o održavanju središnjeg zagrebačkog trga, nego i pothodnika, prolaza, podvožnjaka…
'Nije problem posao, koliko nerazumni ljudi. Postoje oni kojima se i može objasniti, ali ima onih tvrdoglavih koji zaboravljaju da je trg javno dobro, trg svih nas i mjesto na kojem se okupljaju i kojim dnevno prolaze tisuće ljudi. I za one nerazumne postoji rješenje – poziv policijskim pozornicima', dodaje Zoran Polaš
Redovita domarska služba uvedena je nakon Univerzijade, a posljednjih 20 godina ulogu domara obnaša Davor Požar. Iako skroman po prirodi, podsjeća da je prvi u Hrvatskoj, upravo na Jelačićevom trgu, podignuo europsku zastavu (tada je to još bila EEZ) prilikom proslave međunarodnog priznanja naše države u siječnju 1992
'Svečani čin podizanja zastava na jarbole nama je postala rutina. Na tri sjeverna jarbola postavljamo hrvatsku, zagrebačku i zastavu EU, a na četiri južna ovisno od prilike. Ako je državni praznik, postavljaju se državne zastave, a u drugim danima reklamne ili zastave koje se postavljaju po nalogu nadležnih', objašnjava Davor.
I Davor i Zoran svake druge godine znaju gdje će dočekati Novu godinu. Naizmjence, naime, dežuraju u novogodišnjoj noći. Tada je, baš kao i za vrijeme drugih manifestacija i priredbi na središnjem trgu, nužno pratiti kako 'funkcioniraju stvari', odnosno opskrba električnom energijom te sustav vodoopskrbe i odvodnje.
'Točno u ponoć, kad nastupi Nova godina, gase se sva svjetla na trgu i ostaju svijetliti Božićno drvo i novogodišnji ukrasi. Upravo je naša briga paziti da cijeli trg tada ne ostane u mraku. Cijeloga prosinca, odnosno predblagdansko vrijeme, i manji dio siječnja nama je udarni, jer je na trgu puno događanja i posebno puno ljudi. Tada više rutine nema', podsjeća Davor.
Posebnu odoru nemaju jer se i tako trude biti neprimjetni. Kad se malo bolje pogleda, a uz veliku pomoć svih drugih vrijednih ljudi iz komunalnih službi, domari trga Davor i Zoran mogu s pravom reći da je njihovo radno mjesto doista na ponos Zagrebu, ali i cijeloj Hrvatskoj.