Pretres kuće Ivice Lovrića
Izvor: Pixsell / Autor: Zeljko Lukunic/PIXSELL
Pretres kuće Ivice Lovrića
Izvor: Pixsell / Autor: Zeljko Lukunic/PIXSELL
Ivici Lovriću, pročelniku zagrebačkog gradskog Ureda za obrazovanje, sport i kulturu, jutros su na vrata pozvonili djelatnici PNUSKOK-a. Lovrić je jedan od najbližih suradnika Milana Bandića koji je ostao neokrznut u prvom valu uhićenja u sklopu akcije Agram
Djelatnici PNUSKOK-a čitavo jutro 'češljaju' njegov ured u Ilici u koji su ga doveli nešto iza podneva, na bočni ulaz iz Gundulićeve ulice nakon što su s njim obavili pretres kuće u Sesvetama. Prema posljednjim informacijama, djelatnici PNUSKOK-a odveli su Lovrića iz Ilice. Večernji list piše da su iznijeli tek nekoliko stvari, a Lovrić je pozdravio okupljene novinare ne želeći komentirati zbog čega su mu pretresali stan.
Uz njega je bio odvjetnik Krsnik, a on također nije želio otkriti razloge privođenja.
'Slabo stoje tamo; sve je to limunada', bilo je jedino što je prokomentirao Krsnik.
O razlozima posjeta Lovriću zasada se samo nagađa, a riječ je o pročelniku koji je bio predsjednik Cibone, kluba oko kojeg se posljednjih godina povlače repovi.
Predsjednik Cibone Aco Petrović, na naš upit je li policija u četvrtak posjetila urede ovog kluba, kaže da o tome ne zna ništa. Domagoj Čavlović, direktor KK Cibone kazao je iza 14 sati za tportal kako istražitelji danas nisu bili u prostorijama kluba.
'Danas iz PNUSKOK-a nitko nije bio u klubu, ali mogu vam potvrditi kako je u zadnjih mjesec dana su bili nekoliko puta i dobili su svu traženu dokumentaciju. To je sve što mogu reći na tu temu', rekao je Čavlović
Iako je politika uvijek bila prisutna u Ciboni, kao politički komesar u klub je 2006. došao Ivo Jelušić (SDP) preuzevši mjesto predsjednika i postavši tako namjesnik Milana Bandića. S njegovim dolaskom pomalo je marginaliziran dotad nedodirljiv direktor Bože Miličević, a njega će se konačno detronizirati u jesen 2008, kada je izmijenjen klupski statut.
Godinu kasnije Bandić je samostalno krenuo na izbore i izašao iz SDP-a, a Jelušić je u ožujku 2010. podnio ostavku na mjesto predsjednika. Klub je tada, prema njegovim riječima, bio u minusu od 60 milijuna kuna. Za njegova mandata trebao ga je preuzeti Emil Tedeschi, ali struje u klubu to nisu dopuštale, a kada je vidio što se događa, vlasnik Atlantic grupe odlučio se za projekt Cedevite, što se pokazalo odličnim potezom.
Na mjesto direktora u Ciboni došao je potom proslavljeni košarkaš Andro Knego, no otišao je samo nakon devet mjeseci prozvavši Bandića kao glavnog krivca jer nije ispunio obećanja i sanirao klub koji je doveden na rub propasti. Dan poslije njega, nakon što je Ciboni nakratko bila isključena struja, ostavku je dao i predsjednik kluba Vlatko Previšić.
Zatim je predsjednik Cibone postao Ivica Lovrić, a direktorsku poziciju preuzeo je Zdenko Antunović, još jedan od uhićenih u akciji Agram i još uvijek u pritvoru. Cibonini kreditni dugovi u iznosu od 25,6 milijuna kuna s kamatama 28,6 milijuna postaju gradski u šest rata kroz tri godine, a Grad se zauzvrat uknjižio na njene nekretnine čija je vrijednost procijenjena na 43,4 milijuna kuna. U ljeto 2013. Antunović je otišao s mjesta direktora i Lovrić postaje jedini gazda.
Klub je došao na rub stečaja unatoč izdašnoj pomoći iz gradske blagajne, a na sjednici 31. svibnja 2014. gradski zastupnici na sjednici Gradske skupštine izglasali su odluku o pomoći u sanaciji kluba u iznosu od 43 milijuna kuna.
U srpnju 2014. Darinko Kosor, predsjednik Skupštine Grada Zagreba, sazvao je konferenciju za novinare na kojoj je od Lovrićeva ureda tražio hitnu provjeru bilanci, dostavu podataka o stvarnom dugu Cibone te o članstvu i skupštini udruge.
'Cibona je u fokusu našeg interesa, za to imamo 43 milijuna razloga. Istina se mora razotkriti u cijelosti i svi koji su odgovorni trebaju odgovarati. Treba se utvrditi kako su nastali dugovi od 100 milijuna kuna! Stečaj u ovom trenutku nije rješenje jer bi to značilo zatiranje tragova, a igrači kojima se duguje novac ostali bi bez svojih plaća', kazao je tada Kosor dodavši da Lovrić gradskim zastupnicima nije rekao istinu o stvarnom stanju u klubu.
Cibona je ove jeseni započela s procesom predstečajne nagodbe s dugom od 34,6 milijuna kuna dok je Aco Petrović postao predsjednik, a Domagoj Čavlović direktor kluba.