U posljednjim danima stare godine splitski Hajduk dobio je jednog posebnog novog zaposlenika, ali nam usput podario i jednu od ljepših i toplijih blagdanskih priča. Luka Bučević (19), mladić s Downovim sindromom, na Poljudu će ubuduće raditi u suvenirnici i na prodaji ulaznica, a dio vremena će i pomagati na treninzima mlađih uzrasta
Ideja je došla iz samog Hajduka, koji će na ovaj način svojim najmlađim igračima pomoći shvatiti priču o različitosti, ali i naučiti ih prihvaćanju drugačijih. No, naravno, to je samo jedan od motiva - mladi Luka je, naime, u ovom klubu već odavno prihvaćen i cijenjen i već godinama ne postoji bitnija utakmica ili manifestacija na koju nije pozvan.
'On je već godinama dio našeg kluba, a sada je to postao i službeno. Radit će na više poslova, prije svega onima na kojima se najbolje osjeća', objasnili su za tportal iz samog Hajduka.
Luka Bučević osim Downovog sindroma ima i srčanu manu, prošao je nekoliko ozbiljnih operacija, a njegova obitelj dobro se sjeća buđenja u bolnici, kada je na pitanje 'Kako si?' odgovorio protupitanjem: 'Kako je Hajduk proša?'. Od malih nogu, naime, dvojica djedova zarazila su ga ljubavlju za splitski klub - izrezivali su novinske članke, skupljali sličice i kolekcionarske predmete, pa njegova dječačka soba danas izgleda kao pravi mali muzej. Na utakmice je krenuo zahvaljujući dvojici volontera iz splitske udruge Sindrom, Down, Anti i Marinu, koji s njime zauzimaju uvijek isto mjesto na sjevernoj tribini. Otprije dvije godine krenuo je i na gostovanja.
Nekako u to vrijeme u Split je navratila ekipa emisije 'Provjereno' i cijeloj Hrvatskoj približila dirljivu Lukinu priču, garniranu njegovom jednostavnom izjavom 'Hajduk mi je sve u životu', pa je sve eksplodiralo: nekoliko puta pozvan je da utakmice gleda uz sami teren, slavio je s igračima na Poljudu i priređivao im ispraćaje na važnije mečeve, a kao svoga važnog člana prigrlile su ga udruge Torcida i Naš Hajduk. Baš nedavno bio je gost Torcide Vitez. Jako voli televizijsku voditeljicu Mirtu Šurjak. Njegov profil na Facebooku nosi ime 'Luka Torcida', tako ga oslovljavaju i na ulici.
Paralelno je, treba kazati, završio najprije osnovnu, a potom i srednju grafičku školu.
'Radi se zaista o prekrasnom djetetu i naš primarni cilj bio je da završi školu, pa da se onda zaposli', govori za tportal volonter i Lukin prijatelj Ante Dželalija.
'Bivši predsjednik Hajduka Ivan Kos dao mu je takvo obećanje, pa se Luka silno razočarao kad je shvatio da on više ne vodi klub, no Hajduk se pokazao velikim i obećanje održao', objašnjava nam otac Davor Bučević. Zaposlenju u samom klubu, kaže, prethodio je niz razgovora s Hajdukovim psiholozima, pedagozima i stručnim službama.
'Kada smo mu priopćili vijest, cijelu noć doslovno nije oka sklopio. Silno je uzbuđen i mogu kazati da mu je ovo najljepši mogući božićni poklon', dodaje Lukin otac. Prije dvadesetak godina, kaže, u Hrvatskoj nije postojala velika svijest ili briga za osobe s posebnim potrebama, no do danas se situacija stubokom promijenila.
'U društvu, u školama, u udrugama i u tvrtkama, stupanj razumijevanja i prihvaćanja dramatično se popravio, naprosto smo evoluirali, makar bi možda bilo dobro da se i državna uprava aktivnije uključi i ovim osobama ponudi barem pomoćne poslove uz nekakvu primjerenu naknadu, da imaju radne obveze i osjećaj odgovornosti', predlaže Davor Bučević.
U Hrvatskoj, inače, danas postoji oko 1700 osoba s Downovim sindromom, a njih gotovo 80 posto su mlađe životne dobi.