NASTAVLJA S REFORMAMA

Macron konačno odgovorio na zahtjeve 'žutih prsluka', no ono što je rekao neće im se svidjeti

25.04.2019 u 21:10

Bionic
Reading

Francuski predsjednik Emmanuel Macron je pozdravio opravdane zahtjeve pokreta "žutih prsluka", čije je probleme saslušao, ali je upozorio da će zadržati smjer svojih reformi, u četvrtak na početku dugo očekivanog govora.

Gotovo šest mjeseci nakon početka prosvjednog pokreta koji traje od 17. studenoga 2018. svake subote na ulicama francuskih gradova, predsjednikov govor bio je usmjeren na završetak prosvjeda.

Macron je primio na znanje duboke rane "osjećaja napuštenosti, nedostatnog uvažavanja, poniženja" koje su prosvjednici istaknuli tijekom mimohoda "žutih prsluka". "Čuo sam, razumio i osjetio ono što oni proživljavaju", rekao je.

"Ali ne smiju se zaustaviti bitne promjene koje treba napraviti u našoj zemlji jer one odgovaraju na težnje naših građana", odgovorio je. Macron je uvjeren da su s "mnogo stajališta ispravne akcije poduzete tijekom prve dvije godine čak i ako nisu bile dovoljno brze, radikalne ili humane".

Pred francuskim i stranim novinarima predsjednik Macron je održao dugi govor i zatim odgovarao na pitanja novinara.

Da bi potvrdio da je čuo ogorčenje iskazano tijekom prosvjeda zbog gubitka kupovne moći i fiskalne nepravde, on je obećao bitno smanjenje poreza na dohodak i ponovnu indeksaciju u skladu s inflacijom mirovina nižih od 2000 eura od 1. siječnja 2020.

Obvezao se i na duboku reorganizaciju uprave radi jačanja javnih služba izvan velikih gradova i izrazio žaljenje što nema dovoljno ljudi na terenu za potrebe sve starijeg stanovništva.

  • +4
Emmanuel Macron Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

U vezi nedostatne demokracije na koju upozoravaju prosvjednici, predsjednik je predložio olakšanje pokretanja referenduma na incijativu naroda o kojem bi se izjasnio parlament čim se skupi milijun potpisa, dok je ranije trebalo skupiti 10 posto izbornog tijela, ili nekoliko milijuna potpisa.

Macron je imao težak zadatak uvjeriti Francuze, od kojih samo njih 24 posto misli da je "velika rasprava" započeta krajem siječnja dovela do poboljšanja političke, gospodarske i društvene situacije u zemlji, dok će pravi odgovor stići s ulice.