VRUĆ DOČEK U LIBANONU

Macron požurio u Bejrut, uz pomoć tjelohranitelja jedva se probio kroz špalir ljutitih građana: 'Pomozite nam, učinite nešto!'

06.08.2020 u 14:16

Bionic
Reading

Francuski predsjednik Emmanuel Macron požurio je u Bejrut dan nakon katastrofalne eksplozije u tamošnjoj luci kako bi pružio potporu stanovništvu glavnog libanonskog grada te obišao ozlijeđene francuske državljane. No, sudeći po ne baš gostoljubivom dočeku, bilo bi mu bolje da nije žurio

Na putu prema vozilu koje ga je trebalo odvesti na susret s libanonskim predsjednikom Aounom, Macrona su zaustavili građani Bejruta koji su skandirali 'Dolje vlada' i pozivali na revoluciju te mu se unosili u lice s vapajima 'Pomozite nam. Molimo vas, pomozite nam. Učinite nešto'.

Francuski predsjednik je po dolasku u Bejrut izjavio kako je svjestan krize u Libanonu. 'Ne možemo ništa postići bez nekih bolnih istina koje moramo izgovoriti. Ako ne provedemo reforme, Libanon će nastaviti tonuti', rekao je francuski predsjednik.

Libanon je, inače, bivša francuska kolonija, a u neku ruku i dalje interesna zona. Macron je odmah nakon eksplozije u Bejrut uputio šezdesetak pripadnika francuskih vatrogasaca i civilne zaštite.

Francuska nastoji biti potpora svojoj bivšoj koloniji i nakon eksplozija je odmah poslala nužnu pomoć, ali je brine endemska korupcija te vrši pritisak vezan uz provedbu reformi u zemlji u kojoj se financijska kriza dodatno produbljuje.

Posljedice eksplozije u Bejrutu
  • Posljedice eksplozije u Bejrutu
  • Posljedice eksplozije u Bejrutu
  • Posljedice eksplozije u Bejrutu
  • Posljedice eksplozije u Bejrutu
  • Posljedice eksplozije u Bejrutu
    +6
Posljedice eksplozije u Bejrutu Izvor: EPA / Autor: WAEL HAMZEH

"Na stranu eksplozija, znamo da je kriza ovdje ozbiljna i uključuje povijesnu odgovornost sadašnjih lidera", rekao je Macron novinarima.

"Ne možemo a da ne kažemo jedni drugima bolnu istinu. Ako se reforme ne provedu, Libanon će nastaviti tonuti", rekao je francuski predsjednik, posebice spomenuvši sektor energetike i javnih natječaja te borbu protiv korupcije.

I dok dužnosnici za katastrofu koja je zadesila glavni grad uzrok pronalaze u skladištenju visoko eksplozivnog materijala u neadekvatnim uvjetima, Libanonci upiru prst krivnje upravo u političare, okrivljujući ih za loše upravljanje zemljom i državnu korupciju koja ne jenjava više desetljeća.

Macron je obišao razrušene dijelove grada dok je gomila ljudi tražila kraj "režima" koji je Libanon odveo u katastrofu i pozivala na "revoluciju".

"Vidim emocije na vašim licima, tugu i bol. Zato sam ovdje", obratio se Macron jednoj skupini ljudi.

U crnoj kravati, simbolu žalovanja, i okružen tjelohraniteljima, Macron je obećao da će poslati dodatnu medicinsku i ostalu pomoć Libanonu, a jedan mu je čovjek uzvratio da se nada da će "pomoć dobiti ljudi, a ne korumpirani čelnici".

"Ali ono što je ovdje potrebno je i politička promjena. Ova bi eksplozija trebala označiti početak nove ere", rekao je Macron.