KATALONIJA NA ČEKANJU

Madrid likuje: Neprihvatljivo je najprije proglasiti neovisnost, a potom je eksplicitno odgoditi

10.10.2017 u 23:00

Bionic
Reading

Katalonski čelnik Carles Puigdemont potpisao je u utorak navečer dokument u kojem se proglašava neovisnost Katalonije od Španjolske, ali ju je odmah suspendirao i pozvao na dijalog s Madridom, objavila je regionalna vlada

"Katalonija danas obnavlja svoj puni suverenitet", piše u dokumentu nazvanom "deklaracija predstavnika Katalonije" za koji je zasad nejasno ima li ikakvu pravnu vrijednost.

  • +21
Proglašenje neovisnosti Katalonije Izvor: Reuters / Autor: IVAN ALVARADO

"Pozivamo sve države i međunarodne organizacije da priznaju katalonsku republiku kao neovisnu i suverenu državu. Pozivamo katalonsku vladu da poduzme sve nužne mjere kako bi se omogućila i ispunila ova deklaracija neovisnosti, kao i mjere sadržane u prijelaznom zakonu koji utemeljuje republiku", dodaje se u deklaraciji koju su uz Puigdemonta potpisali još neki regionalni političari.

Puigdemont je ranije u utorak pred regionalnim parlamentom izjavio kako je referendum 1. listopada dao njegovoj vladi mandat da pretvori Kataloniju u "neovisnu državu", no da se taj proces treba zamrznuti radi pregovora sa središnjom vladom. 

Zatražio je od zastupnika parlamenta u Barceloni da suspendiraju rezultat referenduma kako bi započeli razgovori s Madridom umjesto da se regija odmah odcijepi.

Španjolska vlada je u kratkoj izjavi glasnogovornika kritizirala njegov govor, a nešto više trebala bi u utorak kasno navečer reći zamjenica premijera Soraya Saenz de Santamaria.

"Neprihvatljivo je najprije prešutno proglasiti neovisnost, a potom je eksplicitno odgoditi", rekao je glasnogovornik vlade u Madridu agenciji AFP.

Na referendumu održanom 1. listopada gotovo se 90 posto izašlih odlučilo za neovisnost, tvrde katalonski dužnosnici.

Madrid taj referendum smatra ilegalnim, a španjolski ustavni sud ga je suspendirao. Protivnici neovisnosti u velikom su broju bojkotirali glasanje na koje je izašlo 43 posto birača, a postoje i izvještaji o nepravilnostima. 

Španjolska policija pokušala je spriječiti birače da izađu na birališta, ponekad nasilno, što je izazvalo kritike međunarodne zajednice.