susret na zrinjevcu

Marokanski šef diplomacije stigao u posjet Grliću Radmanu, prisjetio se i dana Dubrovačke republike

16.04.2025 u 15:05

Bionic
Reading

Maroko je ulaz Hrvatskoj u sjevernu i srednju Afriku, rekao je u srijedu šef diplomacije te zemlje Naser Burita nakon susreta s hrvatskim kolegom Gordanom Grlićem Radmanom.

Naši odnosi sežu do 18. stoljeća kad je Dubrovačka republika imala svog konzula u Tangieru i Fesu, a danas želimo nastaviti tu lijepu, pozitivnu praksu”, rekao je ministar vanjskih poslova Kraljevine Maroko.

Njegov domaćin Grlić Radman rekao je pak da Hrvatsku i Maroko „povezuju prirodne ljepote, bogata kulturna baština i pomorska tradicija te običaji u samoj srži našeg mediteranskog identiteta”.

Hrvatski ministar rekao je da se Maroko smatra „strateškim partnerom za očuvanjem stabilnosti sjeverne Afrike”, a Burita je uzvratio komplimentima da Hrvatska igra „veliku ulogu” u ovom dijelu Europe te da je Rabat smatra „jednim od najvažnijih čimbenika u Europskoj uniji”.

„Hrvatska će biti vrata našeg ulaska na ovo područje, a Maroko vaša vrata za ulaz ne samo u sjevernu, nego i u srednju Afriku”, naglasio je šef marokanske diplomacije.

Grlić Radman je rekao da neke hrvatske tvrtke već djeluju u Maroku, no da očekuje dolazak novih, posebno na području građevine, energetike, obnovljivih izvora, zelene tehnologije i brodogradnje.

Konstruktivni akteri

Bourita se osvrnuo i na sukob u Gazi, poručivši da Maroko ne vjeruje „u rješenje kroz silu ili radikalne odluke”.

„Vjerujemo da je mir moguć ako agendu ne kontroliraju rušilački faktori s bilo koje strane. Konstruktivni akteri, oni koji su doista privrženi miru, moraju otvoriti put prema istinskom mirovnom procesu”.

Rabat zagovara rješenje s dvije države, s prijestolnicom Palestine u Istočnom Jeruzalemu, naglasio je.

Maroko i Izrael obnovili su diplomatske odnose 2020., no ta je zemlja uvijek bila jedan od predvodnika među arapskim zemljama u odnosima s židovskom državom.

Kraljevi Maroka, zemlje koja je nekad bila dom velike židovske zajednice, još su od pedesetih zagovarali pregovore s Izraelom i s njim održavali kontakte niskog profila. Kralj Hasan tako je bio posrednik u sporazumima iz Camp Davida te je bio jedini arapski čelnik koji je podržao posjet egipatskog predsjednika Sadata Izraelu.