TRILATERALNI SPORAZUM

Merkel očekuje dan pregovora o novim pravilima u europskoj migracijskoj krizi

05.11.2015 u 15:44

Bionic
Reading

Njemačku kancelarku Angelu Merkel, koja je preuzela vodstvo u naporima EU-a oko suočavanja s migrantskom krizom, u četvrtak očekuju razgovori o rješavanju priljeva tisuća izbjeglica preko Balkana

Merkel, koja vodi njemačku konzervativnu Kršćansko-demokratsku uniju (CDU), nada se finalizirati plan o rješavanju sudbine novih izbjeglica koje imaju male izglede za dobivanje azila, naprije na sastanku s drugim dvjema koalicijskim strankama prije razgovora s čelnicima saveznih država.

Merkel je prije dva mjeseca uvjeravala da se EU može nositi s priljevom migranata bez  strogog zatvaranja granica ili podizanja ograda, obećavajući da će Njemačka preuzeti sve dokazane izbjeglice ali i deportirati građane iz tzv. sigurnih zemalja koji nemaju uvjeta za dobivanje azila.

Njezini trilateralni razgovori s čelnikom socijaldemokrata (SPD) Sigmarom Gabrielom i Kršćansko-socijalne unije (CSU)  Horstom Seehoferom usredotočeni su na prijedlog o tzv. tranzitnim zonama,  po kojemu tražitelji azila prolaze kroz postupak bez službenog ulaska u Njemačku.

Gabrielov SPD žestoko se protivi tom prijedlogu govoreći da će se ta mjesta pretvoriti u zatvoreničke logore.

Zastupnica SPD-a Christine Lambrecht ipak je izjavila kako je 'vrlo optimistična da će postići dogovor', prenosi njemačka televizija.

Kao čelnik Merkeličine sestrinske stranke CSU, Seehofer je osvojio pohvale među njemačkom desnicom o ideji tranzitnih zona.

Kasniji sastanak Angele Merkel s premijerima 16 njemačkih zemalja vjerojatno će se usredotočiti na više državnih sredstava za migrante. Prema službenim predviđanjima Njemačka će preuzeti 800.000 tražitelja azila ove godine, međutim neki dužnosnici kažu da bi točna brojka mogla   premašiti milijun, budući da dnevno pristiže tisuće izbjeglica.

Merkel se zauzima za reviziju zakona EU-a  o izbjeglicama, objašnjavajući da takozvana dublinska pravila po kojima bi se migrante vraćalo u zemlju EU-a  u koju su prvotno ušli 'imaju takve slabosti da ih moramo izmijeniti u svakom slučaju'.