'ZNAČAJAN KORAK NAPRIJED'

Britanci tvrde da mogu prepoznati širenje koronavirusa preko kanalizacije: Pronašli su već nekoliko žarišta

23.10.2020 u 10:32

Bionic
Reading

Znanstvenici tvrde da su količine koronavirusa u kanalizacijskim vodama rani pokazatelj razbuktavanja epidemije na testiranom području, piše u petak britanski Guardian. Iz uzoraka otpadnih voda može se na taj način doći do ranih upozorenja za stanovništvo, a otkriveno je i nekoliko tinjajućih žarišta koronavirusa

Program tesitranja kanalizacije na Sars-CoV-2 provodi se na jugozapadu Engleske od lipnja, a dosadašnji uzorci pokazali su porast sadržaja koronavirusa u vrijeme kad je na tom području testirano relativno malo ljudi. Rezultati su proslijeđeni Državnom zavodu za zdravstvo (NHS) i lokalnoj vlasti, pa su tamošnji epidemiolozi promptno upozorili građane na povećani rizik od zaraze.

U kanalizaciji se mogu detektirati fragmenti genetičkog materijala iz virusa, objasnila je britanska vlada, čiji su ministri poručili da te informacije trebaju poslužiti za pokretanje preventivnih aktivnosti u širenju virusa, piše Guardian.

Testiranje je provedeno na više od 90 lokacija s otpadnim vodama u Velikoj Britaniji, pokrivajući oko 22 posto stanovništva Engleske. Novi uzorci sada se prikupljaju na 44 lokacija u Engleskoj, 24 u Walesu i 28 u Škotskoj.

Ministar zaštite okoliša George Eustice kazao je da testiranje kanalizacije na koronavirus predstavlja 'značaj korak naprijed' u određivanju stope zaraze kako na nacionalnoj, tako i na lokalnoj razini, osobito u onim područjima gdje veliki broj ljudi nije razvio nikakve simptome pa se stoga niti ne testira.

Vlada je opovrgnula da prisustvo virusa u otpadnim vodama samo po sebi predstavlja rizik za stanovništvo, pozivajući se na istraživanje Sveučilišta Bangor prema kojemu je rizik prijenosa putem fecesa veoma niska. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), vjerojatnost transmisije koronavirusa putem kanalizacijskog sustava je izrazito niska ili zanemariva. Iako o tome nema znanstvenih pokazatelja, autori nedavne studije Sveučilišta Stirling upozorili su da potencijalno širenje virusa putem kanalizacije 'ne smije biti zanemareno' u borbi za zaštitu ljudskog zdravlja.

Sve veća je zabrinutost, inače, oko količina netretiranih kanalizacijskih voda koje se ispuštaju u rijeke i mora.

Hugo Tagholm iz organizacije Surfers Against Sewage kaže da rezultati testiranja na koronavirus u otpadnim vodama dodatno pokazuju da vodovodne kompanije trebaju hitno obuzdati izlijevanje kanalizacije u rijeke i mora.

'Transmisija virusa kroz kanalizaciju još uvijek nije jasno demonstrirana, ali nije ni isključena', kaže Tagholm, dodajući da to pokazuje zašto su pokazatelji u realnom vremenu o izljevima otpadnih voda u blizini popularnih plaža i rekreacijskih centara iznimno važni u očuvanju javnog zdravlja.