Hrvatski premijer Zoran Milanović sastat će se u ponedjeljak prijepodne s predsjednicima klubova parlamentarnih stranaka kako bi se raspravile i razmotrile novonastale okolnosti vezane uz provedbu Sporazuma o arbitraži između hrvatske i slovenske vlade. Bit će to ujedno prvi put da će za zajednički stol sjesti premijer Milanović i predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko
Ostati u postupku arbitraže ili iz njega izići, pitanje je o kojem će na sutrašnjem sastanku s čelnicima klubova parlamentarnih stranaka, među kojima će biti i predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko, razgovarati premijer Milanović. Predstavit će im prijedloge koje će Vlada zatim poslati Saboru i saznati može li se o njima postići konsenzus. On bi u srijedu trebao raspravljati o Vladinu prijedlogu, a mora ga poduprijeti najmanje 101 zastupnik.
Arbitražnom sudu u međuvremenu su poslani svi materijali, među njima i audiozapisi spornih razgovora sada već bivšeg slovenskog člana suda i djelatnice slovenskog Ministarstva vanjskih poslova, kao i transkripti dijelova tog razgovora na engleskom. U Banskim dvorima odgovor na podnesak očekuju prije izvanredne sjednice Sabora.
Da su bitno povrijeđeni arbitražni sporazum i temeljno načelo neovisnosti, nepristranosti i suzdržavanja strana u sporu, smatraju i u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti. U priopćenju navode kako je neprihvatljivim načinom utjecaja slovenskog arbitra na druge kolege ugovoreni način arbitriranja izgubio svaki smisao za ispunjenje zadatka koji je povjeren arbitražnom vijeću.
Odgovor suda očekuje se prije izvanredne sjednice Hrvatskog sabora, sazvane za srijedu i četvrtak. Predsjednica države još nije odlučila hoće li sudjelovati na toj sjednici
Skandal je izbio u srijedu, nakon što su u hrvatskim medijima objavljeni transkript i audiozapis koji pokazuju da su se slovenski član arbitražnog suda Jernej Sokolec i slovenska diplomatkinja, opunomoćena predstavnica za praćenje arbitraže Simona Drenik dogovarali o iznošenju argumenata i lobiranju kod drugih sudaca Stalnog arbitražnog suda u Haagu u postupku o granici između Slovenije i Hrvatske.
Radi se o razgraničenju u Savudrijskoj vali, a Hrvatska smatra da granicu treba odrediti od ušća rijeke Dragonje, gdje završava kopnena granica, i da se od te točke zaljev razgraniči primjenom crte ekvidistance. Slovenija pak ističe da cijeli zaljev pripada njoj, da su to njene unutarnje vode i da je za vrijeme bivše Jugoslavije ona nadzirala cijeli zaljev te se stoga treba primijeniti načelo da svaka strana treba zadržati ono što je ranije imala. Prema transkriptu i audiozapisu razgovora Sokolca i Drenik, objavljenom u hrvatskim dnevnim novinama, arbitražni bi sud dodijelio veći dio zaljeva Sloveniji.
Tijekom nedjelje slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec izjavio je da ne isključuje davanje ostavke zbog skandala u arbitraži o granici s Hrvatskom. On je prvi slovenski dužnosnik koji je posredno priznao da su snimke spornog razgovora Sekolca i Drenik, koje su objavili hrvatski mediji, autentične.