Prvi na listi Domovinske koalicije u X. izbornoj jedinici i predsjednik HSP AS Ivan Tepeš u petak je sa splitske Marmontove ulice još jednom pozvao birače da uzmu stvar u svoje ruke i u nedjelju iziđu na birališta te daju svoj glas kako bi Hrvatska u sljedeće četiri godine imala stabilnu vladu.
Tepeš je istaknuo da birači do nedjelje još imaju vremena odlučiti se i dati glas za stabilnu vladu, a nakon izbora očekuje da će njegova koalicija minimalno imati saborski klub, odnosno da će osvojiti mandate u X. izbornoj jedinici, u sjeverozapadnoj Hrvatskoj te u Slavoniji, dok će sve iznad toga smatrati uspjehom. Kazao je kako su u Domovinskoj koaliciji fokusirani na ono što je nužno napraviti, a što velike stranke nikada do sada nisu učinile - decentralizacija državne uprave, pogotovo ministarstava koja su vezana za more i otoke.
'Tu mislimo prvenstveno na Ministarstvo turizma i na Ministarstvo pomorstva, koja trebaju biti preseljena u Dalmaciju, konkretno u Split kao najveći i glavni grad te regije, jer samo tako možemo imati efikasniju državnu upravu. Ljudi sa ovog područja znaju puno bolje o moru, otocima i problematici, nego što to zna netko tko je u Zagrebu, a automatski čim je netko s nečim upoznat može bolje odraditi posao', rekao je Tepeš.
Lošu demografsku sliku smatra 'rak-ranom' Hrvatske, a vjeruje da se taj problem može riješiti jedino poboljšanjem gospodarske situacije, pa shodno tome predlaže rasterećenje srednjeg i malog poduzetništva, poreza i parafiskalnih nameta, smanjenje PDV-a na 20 posto te smanjenje poreza u turizmu od 5 do 10 posto, kako bi se mogli vratiti svi oni koji su u zadnjih šest godina otišli u iseljeništvo.
Tepeš smatra i kako je nužno ustrojiti ministarstvo useljeništva, koje je bilo u planu Domoljubne koalicije, no Most je 'to zablokirao'. Zadaća tog ministarstva bila bi vraćanje svih hrvatskih iseljenika.
'Te iseljenike moramo vratiti, jer su oni ti koji stvaraju nove živote, obitelji i djecu i samo se njihovim povratkom može poboljšati demografska slika Hrvatske. Katastrofa je da je danas deset posto manje upisanih prvašića nego prije četiri godine. Tim tempom nije teško izračunati da za pedeset godina neće više biti prvašića. To su naše poruke biračima koje pozivamo da iziđu na glasovanje i neka glasaju po svojim preferencijama i nahođenju, ali moraju uzeti stvar u svoje ruke i glasati', poručio je Tepeš.
Izrazio je nadu da Hrvatska nakon izbora neće imati nestabilnu situaciju kao što je bila zadnjih pola godine.