europsko vijeće

Ministarstvo vanjskih i europskih poslova oštro odbacio Grmojinu tvrdnju da svojim djelatnicima ograničava slobodu govora

27.02.2019 u 15:23

Bionic
Reading

Ministarstvo vanjskih i europskih poslova (MVEP) 'oštro' je u srijedu odbacilo tvrdnje oporbenog zastupnika Nikole Grmoje da krši ustavne slobode svojih zaposlenika, a usporedbu s totalitarnim režimima prošlog stoljeća nazvalo je 'potpuno neprihvatljivom'

Zastupnik Mosta u srijedu je u Saboru zatražio da vlada poništi kandidaturu ministrice vanjskih i europskih poslova Marije Pejčinović Burić za glavnu tajnicu Vijeća Europe optuživši je da ograničava prava na slobodno izražavanje stotinama zaposlenika MVEP-a tako što im propisuje da traže suglasnost za svaki, pa i privatni nastup u medijima, čak i za objave na društvenim mrežama.

'MVEP oštro odbacuje tvrdnje da se Pravilnikom o unutarnjem redu krše Ustavne slobode. Također potpuno neprihvatljivom nalazimo usporedbu s totalitarnim režimima prošlog stoljeća', reagirao je MVEP na jutrošnju izjavu zastupnika Grmoje.

'Kada se radi o javnim nastupima u medijima, ali i općenito o ponašanju državnih službenika Zakon o državnim službenicima, Etički kodeks državnih službenika i Zakon o vanjskim poslovima, ne prepoznaju razliku između službenog i privatnog', piše MVEP u priopćenju.

Grmoja je prethodno za saborskom govornicom kazao da ministrica Pejčinović Burić 'mjesecima uskraćuje i ograničava prava na slobodno izražavanje stotinama zaposlenika Ministarstva, a ističe ambiciju zauzimanja čelnog položaja u europskoj organizaciji koja nadzire zaštitu tih istih prava'.

Pri izradi članka Pravilnika kojim se propisuju nastupi u medijima ministarstvo se rukovodilo i praksama drugih europskih država, objašnjava MVEP.

'Djelatnici službe vanjskih poslova dužni su svakodnevno u službenim i privatnim istupima u medijima poštivati odredbe navedenih propisa', navodi se.

U to su uključeni i propisi Bečke konvencije o diplomatskim i konzularnim odnosima.

To znači da djelatnici službe vanjskih poslova moraju 'svakodnevno i stalno' voditi računa o tome da 'svojim postupanjem tijekom ili nakon radnog vremena ne narušavaju ugled državne službe, svoj osobni ugled, propise Republike Hrvatske, kao i propise i običaje drugih zemalja'.

MVEP piše da je propisani uvjet za rad na većini radnih mjesta u službi vanjskih poslova važeći certifikat za pristup tajnim podacima, što znači da djelatnici službe vanjskih poslova, prilikom javnih i privatnih nastupa u medijima i u svakodnevnom postupanju i ponašanju moraju voditi računa i o odredbama Zakona o tajnosti podataka.

'Stoga se ne može tvrditi da se prethodnom suglasnošću za javni nastup u medijima djelatnicima službe vanjskih poslova uskraćuje pravo slobode govora. Isto tako, ne može se tvrditi da je prethodna suglasnost za javni nastup 'politička suglasnost', zaključuje MVEP.