Ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Nataša Tramišak na pitanje kada ćemo imati točan popis institucija koje će obnoviti u Zagrebu i iz fonda solidarnosti kazala je da u Zakonu o obnovi Zagreba stoji popis svih institucija koje su oštećene u potresu
'Bitno je reći da su na samom početku istaknute obrazovne institucije, škole i fakulteti, a isto tako i vjerske zgrade, ali i bolnice. To su preduvijeti. Sve institucije koje su dobile oznaku da su neuprotrebljive ili značajno oštećene bit će u postupku obnove. Najvažnija je bolnica u Klaićevoj, jedan je od prioriteta, imaju priliku za sva već uložena sredstva za obnovu zgrade oštećene od potresa, refundirati ista sredsta iz Fonda za solidarnost", kazala je Tramišak u RTL-u Danas.
Na pitanje do kada možemo očekivati da ukupan iznos se uplati na račun kazala je: "U sljedećih godinu dana, odmah nakon potvrde Europskog parlamenta. Upravo su avansna sredstva garancija da će Europska komisija odnosno parlament, odobriti ovih 500 milijuna eura zatraženih sredstava", kazala je.
Govorila je i o nadzoru trošenja tog novca.
"Vrlo je bitno da svi ostali postojeći zakoni, mimo ovog zakona koji se tek očekuje za usvajanje, da su i dalje na snazi. Tu prvenstveno govorim o Zakonu o javnoj nabavi. Kada govorimo o financiranju javne infrastrukture, znamo koje su tamo predviđene procedure i one će se sigurno ispoštovati", kazala je.
Na pitanje hoćemo li Nacionalnu dječju bolnicu financirati iz europskih sredstava, odnosno onih 22 milijarde eura na koje možemo računati, kazala je: "Zahvaljujući diplomaciji predvođenoj premijerom Andrejom Plenkovićem osigurali smo 22 milijarde eura u sljedećem dugogodišnjem razdoblju. U tom se programskom razdoblju mogu pronaći prioriteti poput nove Nacionalne dječje bolnice", kazala je.
Na pitanje hoće li bolnica biti među njima kazala je "naravno da će biti".
"Među prioritetima zdravstvenih ustanova zasigurno je i bolnica u Blatu, ali i Klinički bolnički centri u Osijeku i Splitu", kazala je.
Odgovorila je i na pitanje koje još infrastrukturne projekte možemo očekivati da će se graditi EU novcem. "Iz samih smjernica Europske komisije, upravo iz Fonda za oporavak sugeriraju na to da se poboljšaju prometna i željeznička infrastruktura", kazala je.
"Konkretno možemo očekivati prugu Hrvatski Leskovac-Karlovac je jedan od primjera koji čeka sredstva za svoju modernizaciju i izgradnju.
Na pitanje koliki je postotak i koliko sredstava smo realizirali iz EU novca, ministrica je kazala je kazala da je od 98 posto ugovorenosti, 38 ovjerenih sredstava.
"Sama provedba projekata i ugovorenost sredstava i ovjeravanje ovisi ne samo o Ministarstvu nego i o krajnjim korisnicima. Dakle, brzina realizacije provedbe projekata i zatraživanje zahtjeva za refundacijom sredstava i na samim je korisnicima i na suradnji s Ministarstvom', naglasila je.
Odgovorila je i što mladi mogu očekivati iz njeziog mandata.
"Ono što je vrlo bitno za mlade su mjere koje je Vlada već najavila u programu. Naravno, subvencioniranje stanova za mlade, poticanje samozapošljavanja, podizanje visine sa 100.000 kuna na 130.000 kuna za nove poslovne poduhvate i start-upove. Upravo tamo gdje se mladi najviše prepoznaju", kazala je ministrica.
S obzirom na krizu u kojoj smo, na pitanje što joj je trebao ulazak u Vladu, ministrica je odgovorila da nije dvojila hoće li se na to odlučiti. "Naravno da nisam dvojila. Ono što je vrlo bitno da imamo velike izazove, ali i velike mogućnosti. Cijela Vlada je spremna zajedno kao tim povući ova sredstva, međuresornom suradnjom to možemo i ostvariti, a samim time i mladima osigurati bolje uvjete i bolju budućnost", zaključila je.