Srednjoamerička država Salvador dogovorila se sa SAD-om da će primati deportirane kriminalce, bez obzira na njihovu nacionalnost i zemlju iz koje su došli, a smještat će ih u megazatvor CECOT. Tportal donosi detalje o tom zloglasnom zatvoru
Ne ulazeći u provedivost dogovora što se tiče međunarodnog prava, kao i američkih zakona, s obzirom na to da predsjednik SAD-a Donald Trump najavljuje da će u Salvador deportirati i američke državljane, provjerili smo kakav 'smještaj' čeka one koji budu deportirani.
Salvadorski predsjednik Nayib Bukele na društvenoj mreži je napisao da je njegova zemlja spremna primiti isključivo osuđene kriminalce, uključujući američke državljane, te da će oni biti smješteni u megazatvor CECOT (Centar za zadržavanje terorista), a da će SAD plaćati za tu uslugu. Poručio je i da bi ta naknada bila relativno niska za SAD, ali značajna za Salvador te da bi uz nju cjieli zatvorski sustav ove srednjoameričke države postao financijski održiv.
Najbrutalniji zatvor Latinske Amerike
A što je, zapravo, CECOT? Riječ je najvećem i najbrutalnijem zatvoru maksimalne razine sigurnosti u Salvadoru, a i u cijeloj Latinskoj Americi. Sagrađen je 2022., otvoren 2023. i smatra se krunskim draguljem Bukeleove borbe protiv bandi i narkokartela, a oni su od 1980-ih predstavljali velik problem za cijelu zemlju.
Riječ je uglavnom bila o povratnicima iz SAD-a, onima koji su prethodno pobjegli od građanskog rata u Salvadoru, no u zemlji privremenog spasa osnovali su zloglasne bande MS-13 i 18th Street. Po završetku rata vratili su se iz SAD-a u Salvador i nastavili s trgovinom drogom, ljudima, iznudama, otmicama i ucjenama. Međusobno rivalstvo bandi, od kojih svaka ima oko 60.000 pripadnika diljem svijeta, dovelo je do krvavih obračuna, a u jednom trenutku praktički su zavladale Salvadorom.
Tisuće nepravedno optužene
Bukele je na nasilje odgovorio nasiljem, a na brutalnost brutalnošću. Uveo je izvanredno stanje, u ekspresnim suđenjima u posljednjih nekoliko godina osuđene su desetine tisuća osoba te je ponekad u postupcima bilo i po nekoliko stotina optuženih odjednom, a iako su tisuće bile nepravedno optužene i Bukeleov režim se našao na meti međunarodnih institucija za zaštitu ljudskih prava zbog sumnje u neprovođenje propisanih zakonskih postupaka uhićenja i suđenja, on se javno hvalio time da je Salvador postao najsigurnija zemlja Srednje Amerike, a ujedno i najopasnija - ali za kriminalce.
Mnogi od osuđenika smješteni su u CECOT, megazatvor smješten u gradu Tecoluca, oko 72 kilometra istočno od glavnog grada San Salvadora. On može primiti oko 40.000 zatvorenika, no nije poznato koliko ih je točno tamo i smješteno, a iako su zatvori u Salvadoru i prije bili poznati po okrutnosti i teškim uvjetima za zatvorenike, ovaj je otišao nekoliko koraka dalje, pa ga kritičari nazivaju koncentracijskim logorom.
CECOT ima osam blokova s ukupno 256 ćelija. Okružen je dvjema električnim ogradama i dvama zidovima od armiranog betona, a nadgleda se iz 19 stražarnica. Ukupna površina zatvorskog kompleksa iznosi oko 23 hektara, prema pisanju BBC-ja.
Zatvorenici nemaju nikakva prava
Zatvorenici u njemu nemaju gotovo nikakva prava, a jednu ćeliju s dva WC-a i dvije 'kade', u kojima mogu oprati sebe i odjeću, dijeli više od stotinu osoba, stoga nemaju dovoljno kreveta, uopće nemaju madrace, nego spavaju na metalnim okvirima, a za život i spavanje imaju nešto više od pola četvornog metra prostora (Međunarodni Crveni križ preporučuje 3,4 četvorna metra po zatvoreniku). U ćelijama nema prozora ni klima-uređaja, unatoč visokim temperaturama i vlazi cijele godine. Zatvorska odjeća sastoji se od bijelih bokserica i majica kratkih rukava.
Bukeleova popularnost u javnosti oko 90 posto
Unatoč tome što je u posljednjih nekoliko godina u Salvadoru, u sklopu obračuna s kartelima, navodno uhićeno i osuđeno više tisuća nevinih osoba, među njima i oporbeni političari, popularnost predsjednika Nayiba Bukelea i dalje je izuzetno visoka te se kreće oko 90 posto. Mnogi to objašnjavaju činjenicom da je život u toj zemlji uistinu postao sigurniji. Prije Bukeleove akcije stopa ubojstava bila je 106 na 100.000 stanovnika, da bi 2023. pala na 2,4 te je ta godina bila najsigurnija u povijesti države. Također, u prethodnim desetljećima u nekim gradovima, uključujući glavni grad, gotovo se nije moglo iz četvrti u četvrt otići bez problema jer su bande izuzetno teritorijalne te su zlostavljale stanovnike drugih četvrti. Građani se danas osjećaju sigurnijima pa su donekle spremni zatvoriti oko na kršenje ljudskih prava.
Zatvorenicima su zabranjeni izlasci iz zgrade i posjeti, a često ih tuku i zlostavljaju mnogi od više od 800 zaposlenih zatvorskih čuvara. U prvih godinu dana deseci njih umrli su zbog posljedica premlaćivanja, mučenja ili nedostatka zdravstvene njege, iako je nejasno koliko su ubili čuvari, a koliko su bili žrtve međusobnih obračuna, što vlada navodi kao razlog za toliko smrti.
'Zatvorenici nikada neće izaći na slobodu'
Vlada je, da bi se pohvalila, u nekoliko navrata objavljivala fotografije zatvorenika te ih se može vidjeti kako stoje u napučenim prostorijama ili sjede na betonu dvorišta, gotovo jedan preko drugoga i s rukama vezanim iza leđa. Ne postoje nikakvi programi kojima bi se pripremili za povratak u društvo nakon odslužene kazne, nema nikakvih radionica ni edukativnih programa. Sobe za odmor, teretana i slično namijenjene su čuvarima, a ne njima.
Razlog za to što nema programa za zatvorenike i zašto ih se ne priprema za povratak u društvo je taj da ih vlada nema namjeru ikada pustiti na slobodu. Ministar pravosuđa Gustavo Villatoro za BBC je 2023. rekao da vlada ima obavezu prema Salvadorcima da se zatvorenici iz CECOT-a nikad ne vrate u zajednice.
'I osigurat ćemo to da izgradimo potrebne slučajeve protiv njih kako bismo bili sigurni da se nikad ne vrate', rekao je Villatoro, a predsjednik Bukele tu je izjavu osnažio:
'Neka sve nevladine organizacije za ljudska prava znaju da ćemo uništiti ove krvave ubojice i njihove suradnike, strpat ćemo ih u zatvor i nikada neće izaći', tvitao je.