LRASM

Najuspješniji svjetski lovci dobivaju projektile s dometom od 500 kilometara, donosimo detalje

20.01.2025 u 06:00

Bionic
Reading

Da se Sjedinjene Države sve više pripremaju za mogući sukob s Kinom u indopacifičkoj regiji, govori i nedavna odluka Pentagona prema kojoj će se višenamjenski borbeni avioni američkih Zračnih snaga (USAF) uskoro početi naoružavati dugodometnim protubrodskim projektilima (LRASM), kakvi su dosad bili rezervirani za palubne lovce američke ratne mornarice i Marinskog zbora. Donosimo više o integraciji projektila smanjenog radarskog odraza AGM-158C-1 u lovce za nadmoć u zraku tipa F-15X i F-15EX

Zapovjedništvo mornaričkih zračnih sustava (NAVAIR) američke ratne mornarice (USN) objavilo je ovih dana namjeru da pregovara o ugovoru s Lockheed Martinom, glavnim izvođačem integracije varijante C-1 LRASM-a, projektila na lovce iz USAF-ove flote. Drugim riječima, američka ratna mornarica, koja kao i marinci raspolaže svojim eskadrilama borbenih aviona, uskočila je u pomoć američkom ratnom zrakoplovstvu jer ono vapi za modernim dugodometnim protubrodskim projektilima.

Konkretno, radi se o raketi AGM-158C-1, glavnoj podvarijanti LRASM-a koja se trenutno proizvodi. Inačica projektila s produženim dometom, AGM-158C-3, koja može letjeti otprilike dvostruko dalje (oko 965 kilometara u odnosu na 482 kilometra), tek se razvija.

Dugodometni LRASM ispod krila F-18
  • F-35C pri testiranju AGM-158C u rujnu prošle godine
  • F-15 se smatra najuspješnijim lovcem na svijetu
  • LRASM kakav se integrira na palubne lovce F-18 Super Hornet
  • LRASM projektil mogao bi se uskoro koristiti i na F-15EX
  • Označavanje LRASM-ove mete tijekom vježbe
    +2
Protubrodski projektil LRASM i avion F-15 Izvor: Wikimedia Commons / Autor: Darpa

LRASM se temelji na krstarećim raketama AGM-158B za lansiranje iz zraka i produženog dometa (JASSM-ER), o čemu smo već pisali, ali uključuje pasivno radarsko navođenje s više načina rada, novu podatkovnu vezu, precizniji visinomjer i poboljšan sustav napajanja. Može se uputiti u napad na neprijateljske brodove pomoću platforme za lansiranje, primati ažuriranja putem podatkovne veze ili koristiti ugrađene senzore za pronalaženje cilja.

Djeluje na način da prema svojoj meti leti na srednjoj visini, nakon čega se nisko spušta za prilaz cilju tik iznad površine mora. Valja reći da JASSM-ER ima domet od 930 kilometara, a domet LRASM-a zasad je kraći zbog dodatnog prostora za potrebe navigacije i pasivnog radara.

Izvor: Društvene mreže / Autor: SPARTAX MILITARY

Idealno za ekstremno neprijateljska okruženja

Za razliku od trenutnih protubrodskih projektila, LRASM je sposoban autonomno ciljati, oslanjajući se na ugrađene sustave za neovisno pronalaženje cilja bez prisutnosti prethodne precizne inteligencije ili pratećih sposobnosti, poput satelitske navigacije i podataka za globalno pozicioniranje. Ove sposobnosti omogućuju pozitivnu identifikaciju cilja, precizno djelovanje na plovila u pokretu i uspostavljanje inicijalnog praćenja cilja u ekstremno neprijateljskim okruženjima. Važno je reći i to da projektil koristi protumjere za izbjegavanje aktivnih neprijateljskih obrambenih sustava.

Radi osiguravanja sposobnosti preživljavanja i učinkovitosti protiv mete, LRASM je opremljen tražilicom i sustavom za navođenje BAE Systemsa, integrirajućim sustavom GPS/INS otpornim na smetnje, infracrvenom tražilicom s automatskim prepoznavanjem cilja, pasivnom elektroničkom potporom (ESM) i senzorima prijamnika radarskih upozorenja. Softver umjetne inteligencije kombinira ove značajke da bi locirao neprijateljske brodove i izbjegao neutralna plovila u napučenim vodama.

Izvor: Društvene mreže / Autor: Lockheed Martin

Automatsko dijeljenje podataka je klasificirano, a podatkovna veza omogućuje drugim sredstvima da projektilu daju elektroničku sliku neprijateljskog bojnog prostora u stvarnom vremenu. Uz to, više projektila može djelovati zajedno kako bi dijelili podatke za koordinaciju napada u skupini. Osim kratkih prijenosa podatkovnom vezom, LRASM ne emitira signale i ima niski infracrveni potpis, čime je smanjena mogućnost njegova otkrivanja.

Za razliku od prijašnjih raketa, opremljenih samo radarskim tražilicama koje su pogađale plovila ako su skrenute ili namamljene, tražilica s više načina rada osigurava pogađanje unaprijed određene mete korištenjem pasivnog radarskog navođenja i pasivnih mjera. Treba naglasiti da LRASM, poput JASSM-a, može pogađati i kopnene mete.

Najbolji projektili za najbolje lovce na svijetu

Dosad su LRASM-ovima bili naoružani samo palubni lovci tipa F/A-18E/F Super Hornet i pomorski patrolni avioni P-8 Poseidon, kakvi mogu djelovati i u protupodmorničkom i protupovršinskom okruženju, a odnedavno i strateški bombarderi B-1 Lancer iz flote USAF-a te F-35C iz mornaričke komponente američke vojske. Prema dosadašnjim testiranjima, LRASM je učinkovit u srazu s različitim ciljevima na kopnu, zrakoplovima svih vrsta i tipova, uključujući bespilotne letjelice, ali i neprijateljske brodove i podmornice, kakve Kina sve više ima u svojem sastavu.

Izvor: Društvene mreže / Autor: Military Nerd Gukzzang

Pri uništavanju ciljeva visoke vrijednosti LRASM koristi bojnu glavu s rasprskavajućim penetratorom težine 453 kilograma te detonacijskim upaljačem FMU-156/B, kakav se koristi i na projektilima JASSM-ER. Upravljački sustav rakete sastoji se od pokretnih uvlačećih krila, dvije horizontalne repne ravnine i vertikalnog stabilizatora, a vjerojatnost kružne pogreške iznosi samo tri metra.

Zbog njegove superiornosti Pentagon je odlučio integrirati LRASM i u, uvjetno rečeno, američko kopneno zrakoplovstvo, točnije u njihove lovce za nadmoć u zraku tipa F-15E i F-15EX, a koji također imaju značajan borbeni domet zahvaljujući dijelom i zbog svojih povećanih unutarnjih i vanjskih spremnika goriva, za razliku od prethodnih varijanti. Inače, F-15 Eagle smatra se borbeno najuspješnijim američkim, ali i lovcem na svjetskoj razini ikada, jer od uvođenja sredinom 1970-ih do danas oborio je više od 100 neprijateljskih lovaca, a pritom niti jedan od 'orlova' nije izgubljen.

Analitičari procjenjuju da integracija LRASM-ova i aviona F-15 povećava ukupan kapacitet američke vojske za pokretanje zračnih protubrodskih napada na velikim morskim prostranstvima. To bi moglo biti osobito važno u mogućem ratu s Kinom jer ona ima sve veća i modernija ratna plovila. Zasad je nejasno koliko će trajati rok za integraciju AGM-158C-1 na 'petnaestice', ali se vjeruje da će prilagodba ovisiti o datumu finaliziranja ugovora s Lockheed Martinom kao dobavljačem. S obzirom na aktualne geostrateške trzavice, čini se da je do ubrzavanja procesa jednako stalo Pentagonu kao kupcu i Lockheed Martinu kao proizvođaču.