Ruski ratni brodovi nestali su iz svoje baze u Siriji dan nakon što su pobunjeničke snage svrgnule dugogodišnjeg diktatora te zemlje Bašara Asada, pokazuju nove satelitske snimke koje je prikupio Business Insider
Na slikama, koje je snimio Planet Labs PBC ranije ovog mjeseca, vidi se nekoliko ruskih ratnih brodova usidrenih u Tartusu, lučkom gradu na Sredozemnom moru. Međutim na fotografijama snimljenima u ponedjeljak ti brodovi više nisu prisutni.
Ovaj razvoj događaja otvara pitanja o budućnosti ruske vojne prisutnosti u Siriji. Moskva je podržavala Asada tijekom nemilosrdnog građanskog rata, a on je završio iznenađujuće brzo tijekom vikenda, kada su pobunjeničke snage srušile njegov režim u munjevitoj ofenzivi.
Nije jasno jesu li ruski ratni brodovi trajno napustili bazu. Na slici nastaloj 1. prosinca vidi se nekoliko njih usidrenih u Tartusu, ali već dva dana kasnije nije ih bilo. Do 6. prosinca neki su se — uključujući dva površinska borbena broda i podmornicu — vratili. No tri dana kasnije ponovno su nestali.
Slika, koju je 5. prosinca snimio BlackSky i ustupio Business Insideru, otkriva da se šest brodova prvotno usidrenih u Tartusu početkom mjeseca nakratko vratilo, što sugerira da ih Rusija možda postupno premješta iz luke.
Obavještajni analitičar upoznat sa snimkama rekao je da su pet brodova — tri fregate i dva tankera — i podmornica napustili bazu do ponedjeljka.
Rusko ministarstvo obrane nije potvrdilo nikakve veće promjene u rasporedu svojih snaga, ali ukrajinska vojnoobavještajna agencija izvijestila je u ponedjeljak da Moskva povlači svoje ratne brodove iz Tartusa te zračnim mostom prebacuje oružje iz obližnje baze Hmeimim.
Otvoreni obavještajni izvori istaknuli su na društvenim mrežama neobičnu mornaričku aktivnost, dijeleći slike koje sugeriraju da ruski ratni brodovi patroliraju uz sirijsku obalu.
Tartus je glavna mornarička baza Rusije u inozemstvu, a međuvremenu koristi obližnji Hmeimim kao logistički centar za prebacivanje vojnih snaga u Afriku i iz nje. Gubitak obje baze bio bi značajan udarac za rusku vojsku.
Čini se da Kremlj poduzima mjere kako bi osigurao sigurnost svojih vojnih objekata, no detalji o novoj prijelaznoj vladi u Siriji još nisu poznati. Prema izvješćima ruskih državnih medija, sirijski pobunjenici u potpunosti kontroliraju pokrajinu u kojoj se nalaze ove baze.
Na pitanje o sudbini ruskih baza u Siriji, visoki dužnosnik Bidenove administracije izjavio je u nedjelju: 'Ne mogu nagađati.'
Asad u Moskvi?
'Nije nas iznenadilo to što su Rusi odlučili povesti Asada u Moskvu', rekao je američki dužnosnik tijekom razgovora s novinarima. 'Vidjet ćemo što će Sirijci, koji su desetljećima radili na rušenju Asadova režima, reći o ruskim objektima.'
Pobunjeničke snage, predvođene Hajat Tahrir al Šamom — organizacijom koja svoje korijene vuče iz Al Kaide, ali se kasnije odvojila od te terorističke skupine — pokrenule su iznenadnu ofenzivu u sjeverozapadnoj Siriji krajem studenog brzo zauzevši niz ključnih gradova prije nego što su u nedjelju preuzele kontrolu nad Damaskom, okončavši krvav građanski rat koji je trajao više od 13 godina.
Godinama se Asad oslanjao na vojnu potporu Rusije, Irana i libanonskog Hezbolaha da bi ostao na vlasti. Bijela kuća za iznenadni kolaps njegova režima okrivljuje činjenicu da su ta tri ključna saveznika 'oslabljena i rastresena' svojim sukobima s Ukrajinom i Izraelom.
'Asad je, na kraju, ostao bez saveznika jer njegovi jedini prijatelji — Iran, Hezbolah i Rusija — više nisu imali kapaciteta pomoći mu', rekao je dužnosnik Bidenove administracije.