Nikica Gabrić, koji se neko vrijeme uporno, ali ne baš previše uspješno pokušavao baviti politikom - prvo je bio savjetnik za zdravstvo potpredsjednice Vlade Željke Antunović u doba Račana, potom je bio čelnik inicijative Nacionalni forum, a konačno i vođa istoimene stranke – ovih dana se u velikom stilu vraća oftalmologiji u kojoj je nesumnjivo znatno uspješniji
Podsjetimo, Gabrić se u zadnjem pokušaju u svibnju ove godine uključio u utrku na izborima za Europski parlament. Njegov je Nacionalni forum nastojao izbjeći svjetonazorska nadmetanja na liniji lijevi – desni i ponuditi tzv. treći put, važnija gospodarska rješenja koja bi nas izvukla iz krize. U svojoj kampanji on je, među ostalim, tvrdio da bi se hrvatsko gospodarstvo moglo brzo preporoditi kada bi samo iskoristilo ljepote našeg Jadrana i otvorilo niz domova za imućne starije Europljane s jednostavnom računicom: milijun umirovljenika = milijun smještaja i nekoliko milijuna obroka na dan.
No protivno svojim očekivanjima i unatoč 200.000 kuna koje je uložio, doživio je neuspjeh jer se pokazalo, kako je sam zaključio, da birači ipak nisu raspoloženi za neke nove neutabane, 'nekonformističke' staze.
Neki su se još tada pitali zašto se Gabrić, koji nedvojbeno dobro funkcionira kao znanstvenik i poduzetnik, praćaka u plitkim vodama politike – što mu to treba kao vrhunskom oftalmologu?
U poslu ipak bolji
Da je to uistinu bila dobra primjedba, pokazali su vrijedni rezultati koje je njegova klinika Svjetlost ostvarila čim se Gabrić definitivno razočarao politikom i ponovno duhom okrenuo očima, odnosno oftalmologiji. Naime Svjetlost će ove godine imati važnu ulogu u realizaciji međunarodnog kongresa Videocatarattarefrattiva koji okuplja poznate stručnjake za oči iz cijelog svijeta.
Kongres ima dugu tradiciju - prvi put održan je 1980, a od tada se redovno održava svake godine u listopadu. Obavezan je to datum ne samo u talijanskom i europskom, već i u svjetskom znanstvenom kalendaru, s preko 3.000 sudionika svake godine te s najduljim kontinuitetom. Na međunarodnoj sceni ima značajnu povijest i utjecaj zbog svojih iznimno visokih standarda te predstavljenih inovacija i novih dostignuća.
Domaćin kongresa, prof. Lucio Buratto, osnivač je i vlasnik klinike Centro Ambrosiano Oftalmico (CAMO) u Milanu, a ona djeluje kao vodeća oftalmološka ustanova u Italiji preko 30 godina. Poznati je stručnjak refraktivne kirurgije te je među prvima u Europi izveo operaciju mrene metodom fakoemulzifikacije s ugradnjom leća, a također je među prvima uveo LASIK metodu laserskog skidanja dioptrije. Za svoj izniman doprinos struci primio je mnoga međunarodna priznanja, među njima i najviše priznanje koje jedan oftalmolog može primiti – Nagradu José Barraquer koju mu je 2000. dodijelila Američka oftalmološka akademija.
Prof. Nikica Gabrić, osnivač i vlasnik Specijalne bolnice za oftalmologiju Svjetlost u Zagrebu, već nekoliko godina zaredom surađuje s prof. Burattom i sudjeluje na njegovom kongresu. Tri puta gostovao je kao pozvani predavač i sudjelovao prezentirajući novosti u oftalmologiji, a naredna tri puta držao je videoprezentacije kompliciranih slučajeva u kirurgiji katarakte i refraktivnoj kirurgiji. Ove godine Specijalna bolnica za oftalmologiju Svjetlost izabrana je da sudjeluje u Live surgery simpoziju tijekom kojeg će se, među ostalim, prenositi operacije vrhunskih kirurga Klinike Svjetlost.
Izravan prijenos operacija ove će se godine u subotu 11. listopada prenositi iz šest vodećih oftalmoloških klinika, među kojima je i Specijalna bolnica za oftalmologiju Svjetlost u Zagrebu, a ostali priznati centri koji sudjeluju su Centro Ambrosiano Oftalmico (CAMO) u Milanu, Augencentrum Cologne u Kölnu, Primavista centar u Rimu, Gemini klinika u Pragu te Instituto de Microcirurgia Ocular (IMO) u Barceloni.
Kongres Videocatarattarefrattiva je svojim Live surgery simpozijem uspio privući najbolje međunarodne kirurge u Milano, promijenio je smjer stručnog usavršavanja te djelovao kao poticaj sudionicima da imitiraju najbolje međunarodne kolege i poboljšaju svoje tehnike za dobro svojih pacijenata.
Ključna značajka kongresa Videocatarattarefrattiva od početaka do danas je Live surgery - prijenos uživo operacija na oku. Kada je prvi put organiziran prijenos operacija uživo, 1984, bila je to inovacija u pravom smislu riječi s obzirom na to da je, u to vrijeme, jedini način za promatranje operacija uživo bio posjet operacijskim dvoranama.
Kongres je prenosio svaki korak operacija, različite tehnike i pristupe različitih kirurga pojedinim slučajevima, rješavanje eventualnih komplikacija, a svaki se korak raspravljao u realnom vremenu sa sudionicima. U tadašnje vrijeme to nije bila mala stvar, s obzirom da su ovakve stvari bile ekskluzivno dostupne samo u sveučilišnim krugovima. Tada je samo šačica elitnih liječnika posjedovala stručno znanje o očnoj kirurgiji, a oni nisu bili voljni prenijeti svoje vještine na mlađe generacije. Već 2000. kongres Videocatarattarefrattiva je prenosio operaciju u realnom vremenu za publiku u 21 zemlji na četiri kontinenta.
Od 2010. Videocatarattarefrattiva se uživo povezuje satelitom s nekoliko najboljih međunarodnih centara za operacije oka, odakle se uživo prenose najzanimljiviji kirurški slučajevi.
Osim Live surgery simpozija, kongres Videocatarattarefrattiva svake godine ugošćava desetak vrhunskih svjetskih očnih kirurga koji prezentiraju pet do deset videosnimaka svojih zanimljivih operativnih slučajeva o kojima se raspravlja pred stručnom publikom.