Bolnica u Bostonu uklonila je s popisa kandidata za transplantaciju srca muškarca koji se ne želi cijepiti protiv koronavirusa, prenijeli su u srijedu američki mediji
Glasnogovornica bolnice Brigham and Women's Hospital potvrdila je u izjavi za AFP da je cijepljenje protiv koronavirusa obavezno za primatelje transplantiranih organa.
Pacijentov otac David Ferguson pojavio se na informativnim kanalima CNN i ABC kako bi podijelio priču, rekavši da je njegov 31-godišnji sin protivnik cijepljenja.
"To je nekako protiv njegovih osnovnih principa, on ne vjeruje u to", rekao je Ferguson za ABC.
"To je njihova politika pa su ga skinuli s popisa za transplantaciju srca, jer se ne želi cijepiti", rekao je njegov otac.
Bolnica "zahtijeva nekoliko cjepiva koje preporučuje CDC, uključujući cjepivo protiv COVID-19", navodi Brigham and Women's u priopćenju.
Bolnica kao preduvjet za transplantaciju "zahtijeva nekoliko cjepiva koje preporučuju Američki centri za kontrolu i prevenciju bolesti, uključujući cjepivo protiv koronavirusa", navodi bolnica Brigham and Women's u priopćenju.
Bolnica također zahtijeva životni stil kandidata za transplantaciju koji stvara najbolje izglede za uspješnu operaciju i pacijentovo preživljavanje nakon transplantacije, s obzirom na to da je njihov imuni sustav drastično oslabljen", stoji u priopćenju.
Arthur Caplan, medicinski etičar na Sveučilištu New York, rekao je za CBS: "Poslije bilo kakve transplantacije vaš imunosni sustav je desetkovan. Covid bi vas mogao ubiti."
"Organa za transplantaciju je malo i neće ih dati nekome tko ima male šanse za život kada drugi koji su cijepljeni imaju veće šanse za preživljavanje nakon operacije", rekao je Caplan.
Zato necijepljeni pacijenti nisu na listi čekanja, rekla je bolnica u kojoj se Fergusonov sin još uvijek liječi.
Otac je rekao da poštuje sinov izbor i da planira da ga prebace u drugu bolnicu.
Ali ponestaje nam vremena, rekao je Ferguson o stanju svog sina.
Sjedinjene Američke Države, gdje je samo 62 posto ukupnog stanovništva potpuno cijepljeno - dijelom zbog dubokih političkih podjela oko cjepiva - imaju gotovo 60 milijuna zaraženih koronavirusom i 872.000 umrlih od covida-19.