Ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina ustvrdio je, sudjelujući na svečanosti obilježavanja Dana Hrvatskih voda – 136 godina organiziranog upravljanja vodama u Hrvatskoj, kako 'nema govora o privatizaciji Hrvatskih voda i Hrvatskih šuma'. 'Vode treba iskoristiti u gospodarske svrhe, ali one neće u privatizaciju, jer su resurs, zajedno sa šumama i poljoprivrednim zemljištem, koji nije predmet privatizacije', rekao je Jakovina
Na svečanosti u Hrvatskim vodama, kojoj su nazočili i dvojica potpredsjednika Hrvatskog sabora – Josip Leko i Nenad Stazić, istaknuto je kako je taj događaj 'i prilika da se javnost upozna s relevantnim informacijama o stanju voda te o naporima vodnoga gospodarstva da se postojeće stanje voda i upravljanja vodama očuva tamo gdje je ono dobro, odnosno da se poboljša tamo gdje je potrebno'.
'Hrvatske vode, kao institucija koja u vodnom gospodarstvu ima tradiciju, znanje, veliki broj stručnih ljudi i dobru organizaciju, jesu jedan od najvećih investitora u Hrvatskoj i već su u to krenuli ove godine potpisom prvog seta ugovora u vrijednosti od 400 milijuna kuna', potvrdio je ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina
Upravo su Hrvatske vode u spomenutom poslu nositelj investicija na temelju 158 potpisanih ugovora, od čega je njih 75 iz djelatnosti vodoopskrbe, a 83 u odvodnji i pročišćavanju otpadnih voda. Do kraja mjeseca uslijedit će potpisi novih ugovora vrijednih dodatnih 800 milijuna kuna.
Ministar Jakovina podsjetio je i kako su vode veliko nacionalno bogatstvo, ali i ukazao da znaju biti i 'veliki problem' zbog učestalih izmjena suša i poplava pa je najavio nastavak provedbe Nacionalnog projekta navodnjavanja i gospodarenja poljoprivrednim zemljištem i vodama (NAPNAV) kojim je predviđeno navodnjavanje 65.000 hektara poljoprivrednih površina.
Generalni direktor Hrvatskih voda, Ivica Plišić ukazao je kako su hrvatske zalihe voda devet bilijuna prostornih metara vode, od čega se godišnje koristi 400 milijuna 'kubika'. Po njegovoj ocjeni, 'koristimo onoliko koliko nam potrebno i u vodoopskrbi, i u navodnjavanju, i svim ostalim djelatnostima'.
'Bitno je da imamo dosta rezervi koje možemo uključiti u sustav. Koliko god smo ove godine imali veliku sušu, u principu nije bilo poteškoća u vodoopskrbnom sustavu. Prije ljeta smo uložili 50 milijuna kuna u uključivanje dodatnih izvora vode u vodoopskrbni sustav pa su postojale dodatne količine vode i nestašica nije bilo', podsjetio je Plišić.
Dao je i zanimljiv osvrt na problem navodnjavanja, o kojemu je nakon višemjesečne suše na poljima bilo puno govora, upozorivši kako 'ima polja koja se navodnjavaju i na kojima se ne koristi sva voda koja je dostupna'.
'Važno je reći i da se sva tla ne navodnjavaju, jer nisu sva tla pogodna za navodnjavanje, a ne navodnjavaju se ni sve kulture. Agronomi za kukuruz kažu da se bez navodnjavanja dobiju 20 posto manji prinosi. Ostalo je pitanje agrotehnike i zato je voda u kukuruzu skupa', iznio je Ivica Plišić.
Dan Hrvatskih voda slavi se u spomen osnutka Društva za regulaciju rijeke Vuke, čemu je 1876. najveći doprinos dao biskup Josip Juraj Strossmayer. Hrvatske vode skrbe o više od 32.100 kilometara prirodnih i umjetnih vodotoka i imaju više od 800 zaposlenika, od čega dvije trećine visokoobrazovanih.
Strateški cilj Hrvatskih voda je s današnjih 75 posto funkcionalnosti zaštite od poplava tu razinu u idućih 25 godina podignuti na maksimalnu, te sa 80 posto opskrbljenosti stanovništva vodom danas u idućih 10 godina tu brojku povećati za dodatnih 10 posto.