Jedan je zastupnik u Saboru stavio mandat u mirovanje, nitko ga nije zamijenio, no Ustavni sud i dalje smatra da je Sabor u punom sastavu, odnosno da ima 151 zastupnika
Još u rujnu prošle godine, Dražan Dizdar, saborski zastupnik stranke Pravo i pravda, stavio je svoj saborski mandat u mirovanje zbog osobnih razloga, a do danas ga nitko nije zamijenio, pa u Sabor na sjednice već pola godine dolazi maksimalno 150 zastupnika. No, Ustavni sud smatra da broj zastupnika nije pao na 150, nego da je i dalje 151, iako se Dizdar nema namjeru vratiti u Sabor, a zbog odluke Mandatno-imunitetnog povjerenstva (MIP) nitko drugi ga ne može zamijeniti, piše Novi list koji donosi objašnjenje ovog krajnje neobičnog slučaja.
Izvorno mandat Mislava Kolakušića
Izvorno je tu riječ bila o mandatu Mislava Kolakušića, koji je podnio ostavku u svibnju prošle godine, računavši da će ponovno osvojiti mandat na europskim izborima koji su održani u lipnju. No, mandat u Europskom parlamentu nije osvojio, a MIP mu je svojom odlukom onemogućio ponovno aktiviranje saborskog mandata baš zato što je dao ostavku i time ga se odrekao, a nije ga stavio u mirovanje. Na tu se odluku MIP-a stranka Pravo i pravda žalila Ustavnom sudu, koji je nedavno tu tužbu odbio, a u obrazloženju ustvrdio da Sabor i dalje ima 151 zastupnika.
'Hrvatski sabor i dalje ima 151 zastupnika, s tim da je jedan mandat u mirovanju. Naime, Dražan Dizdar podnio je zahtjev za mirovanje zastupničkog mandata na temelju članka 14. Zakona o izboru zastupnika u Hrvatski sabor te je odlukom Hrvatskog sabora od 20. rujna 2024. utvrđen početak mirovanja mandata Dražana Dizdara, koji za vrijeme mirovanja ne obnaša prava ni dužnosti zastupnika, ali ima mogućnost aktivacije mandata najranije 20. ožujka 2025. (protokom šest mjeseci od početka mirovanja)', navodi se u odluci Ustavnog suda.
Što s drugih 36 zastupnika čiji su mandati u mirovanju?
No, s obzirom na to da odluka Ustavnog suda još nije službeno objavljena, nije jasno da, ako se Dizdar broji u ukupan broj zastupnika iako mu je mandat u mirovanju, zašto se ne broji i ostalih 36 zastupnika koji su mandate stavili u mirovanje da bi otišli na ministarske, županske i druge dužnosti, a koje su zamijenili drugi kandidati. Ako bi se i oni brojali, Sabor bi imao 187 zastupnika, što po Ustavu i zakonu ne bi smio imati.
Pitanje koliko Sabor ima zastupnika bilo je jedno od ključnih argumenata u tužbi stranke Pravo i pravda, u kojoj se naglašavalo da bez Dizdara Sabor ima 150 zastupnika, što bi bilo u suprotnosti sa Zakonom o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, koji jasno propisuje da Sabor ima 140 zastupnika izabranih preko lista u deset izbornih jedinica u Hrvatskoj, osam zastupnika izabranih s lista nacionalnih manjina te tri zastupnika izabranih iz dijaspore, znači, ukupno 151.
Dizdar se nema namjeru vratiti, a nitko ga ne može zamijeniti
No, Ustavni sud ustvrdio je da Sabor i dalje ima 151 zastupnika, iako jedan od njih i sam kaže da se nema namjeru vratiti u saborske klupe, niti kozumira ijedno pravo saborskog zastupnika.
MIP spriječio i Hasanbegovića
Nakon što je Dizdar stavio svoj mandat u mirovanje u rujnu prošle godine, a MIP spriječio Kolakušića da ponovno zasjedne u saborsku fotelju, na nju je oko bacio bivši ministar Zlatko Hasanbegović iz stranke Blok za Hrvatsku, koji je bio kandidat na istoj koalicijskoj listi koju je predvodio Kolakušić i koji je osvojio drugi najveći broj preferencijalnih glasova na toj listi. No, i njegov pokušaj je zaustavio MIP, tvrdeći da zamjeniti zastupnika u Saboru može samo kandidat iz iste stranke. I on je podnio tužbu Ustavnom sudu, a novinar Novog lista Dražen Ciglenečki smatra da bi stav Ustavnog suda da je Sabor u punom sastavu mogao biti otežavajući za Hasanbegovićevu tužbu.
U ovoj situaciji, činjenica da u Sabor dolazi samo 150 zastupnika ne mijenja ništa u pogledu većine, jer je i dalje potrebno osigurati 76 ruku, a Dizdar je ionako bio zastupnik iz kvote opozicije, no bilo bi zanimljivo vidjeti što bi Ustavni sud rekao da se više zastupnika nađe u situaciji kao Dizdar, da stave mandate u mirovanje i ne dobiju zamjenika. A još bi zanimljivije bilo vidjeti bi li Ustavni sud ostao pri istom stavu kad bi vladajuća koalicija na takav način ostala bez, recimo, dva zastupnika, čime bi, prema sadašnjem stavu Ustavnog suda, izgubila većinu u Saboru, što bi neminovno dovelo do novih izbora.