Problem kratkotrajne nestašice cjepiva za drugo docjepljivanje djece protiv difterije, tetanusa i hripavca komentirao je uoči današnje sjednice Vlade ministar zdravlja Siniša Varga, rekavši da je nestašica globalni problem te je ponovio riječi ravnateljice Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo koja je poručila da nema opasnosti po zdravlje te da u suradnji s Hrvatskom agencijom za lijekove i medicinske proizvode i veledrogerijama rade na osiguranju potrebnih uvjeta za uvoz cjepiva
'Ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo oglasila se u javnosti porukom da zbog toga nema bojazni za zdravlje djece te će se i dalje cijepiti prema za to predviđenom kalendaru. Međutim ovo što je danas globalni problem u svijetu – nedostatak cjepiva – riješit će se u narednom razdoblju', poručio je ministar zdravlja Siniša Varga.
Podsjetimo, u Hrvatskoj je nestalo cjepiva koje je bilo namijenjeno za drugo docjepljivanje trogodišnjaka rođenih 2010. koji nisu bili docijepljeni protiv difterije, tetanusa i hripavca tijekom 2013, kako je to bilo predviđeno tadašnjim kalendarom cijepljenja.
Procijenjeno je da će nestašica cjepiva trajati oko mjesec dana.
Govoreći o opadanju nivoa svjesnosti o nužnosti cijepljenja, Varga je ocijenio da je to posljedica informiranja na internetu. Istaknuo je kako će liječnici i medicinsko osoblje i dalje upozoravati da je cijepljenje djece obavezno, nužno i višestruko korisno, jer smo zahvaljujući njemu napravili civilizacijski iskorak riješivši se mnogih opasnih bolesti, poput difterije, dječje paralize… Napomenuo je kako se i medicinsko osoblje mora cijepiti protiv gripe, hepatitisa…
Ravnateljica Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Tamara Poljičanin također je naglasila važnost sprečavanja i ranog otkrivanja bolesti te pozvala roditelje da cijepe svoju djecu.
'Cijepljenje je najbolja preventiva za pojedine bolesti, a ponekad je i jedini lijek. Zahvaljujući cjepivima, danas uopće ne poznajemo bolesti o kojima govore naše bake ili mame', poručila je Poljičanin s okruglog stola 'Liječnici u preventivnim programima' u povodu Hrvatskog dana liječnika, održanog u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo.
Zastupnica iz Hrvatske zatražila službeno saslušanje o necijepljenju u Europskom parlamentu
‘Odbijanje cijepljenja djece nije građanska sloboda već ugrožavanje zdravlja drugih’, poručila je tijekom tzv. slobodnih govora kolegama u Europskom parlamentu zastupnica Biljana Borzan. Po struci liječnica i članica Odbora za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane EP, Borzan je govorila o sve većem problemu necijepljenja djece u Europi.Svjetska zdravstvena organizacija već neko vrijeme upozorava kako su se neke zarazne bolesti koje su desetljećima bile pod kontrolom ponovno razbuktale u EU. Relevantan je slučaj ospica, s porastom broja zaraza od 7000 slučajeva 2007. do 32.000 u 2013.
‘Zdravstvo je u nadležnosti pojedinih država članica Unije, no recite to virusima i bakterijama. I oni uživaju slobodu kretanja po Uniji i Schengen im ništa ne znači. Zapadne zemlje danas ulažu velika sredstva u programe cijepljenja u tzv. zemljama trećeg svijeta, no u isto vrijeme ne mogu svoje vlastite građane uvjeriti u nužnosti i korist cijepljenja’,kazala je Borzan.Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, Bosna i Hercegovina je druga zemlja u Europi po broju zaraženih ospicama u odnosu na broj stanovnika. Susjedna zemlja je u 2014. imala čak 2204 slučaja zaraze. S obzirom na duljinu granice i broj ljudi koji je prelaze taj podatak bi u Hrvatskoj trebao biti zvono za uzbunu. Odjeknula je i vijest kako je u Njemačkoj prije nekoliko dana od ospica umro dvogodišnji dječak. To se dogodilo u Berlinu, glavnom gradu jedne od najrazvijenijih zemalja svijeta.
‘Cijepljenje je jedno od najvećih civilizacijskih i znanstvenih dostignuća, no zabrinjavajuće velik broj građana radije vjeruje opskurnim stranicama na internetu i teoretičarima zavjere nego medicini. Popularna je teorija da npr. cjepivo protiv ospica uzrokuje autizam, no ona je odavno znanstveno pobijena. Danas radi necijepljenja imamo epidemiju te bolesti, no sutra to može biti dječja paraliza’, upozorava zastupnica iz Osijeka.Borzan je pokrenula postupak uvrštavanja rasprave o problemu ne-cijepljenja i povezanih zaraznih bolesti na dnevni red parlamentarnog Odbora za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane. Ukoliko se taj zahtjev realizira, na saslušanje će biti pozvani predstavnici Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) i Europskog centra za kontrolu zaraza (ECDC).‘To je prvi korak iz kojeg bi trebali proizaći konkretni potezi na razini Europske unije’, smatra Borzan.