govor u kongresu

Netanyahu dočekan ovacijama, ali i prozivanjem zbog genocida nad Palestincima

24.07.2024 u 22:35

Bionic
Reading

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu održao je u srijedu vatreni govor pred zastupnicima oba doma američkog Kongresa u kojem je rekao da se SAD i Izrael nalaze na "raskrižju povijesti" i da u ovo vrijeme globalnog "preokreta" trebaju jedni druge više nego ikada, javljaju svjetske novinske agencije

Netanyahu je dobio ovacije kada je izašao za govornicu kako bi se obratio zajedničkoj sjednici Kongresa, a zastupnici su više puta ustali kako bi mu zapljeskali tijekom govora koji je trajao gotovo sat vremena.

"Da bi snage civilizacije trijumfirale, Amerika i Izrael moraju stajati zajedno", rekao je on dok su zastupnici pljeskali. Međutim, nisu svi bili oduševljeni. Demokratkinja iz Michigana Rashida Tlaib držala je pločicu na kojoj je s jedne strane pisalo "kriv za genocid", a s druge "ratni zločinac".Tlaib, prva palestinsko-američka članica Kongresa, također je nosila tradicionalnu palestinsku maramu oko vrata.

Deseci demokratskih zastupnika preskočili su njegov govor u Kongresu, izražavajući užasnutost tisućama civilnih smrti i humanitarnom krizom izazvanom izraelskom kampanjom u Gazi. Netanyahu je rekao da će Izrael uvijek ostati "američki nezamjenjiv saveznik" i "odani prijatelj" i zahvalio je SAD-u na potpori.

"Zajedno ćemo osigurati briljantnu budućnost za obje naše nacije", kazao je. On je nahvalio Donalda Trumpa i rekao da mu je "laknulo kad je izašao živ i zdrav iz podlog" pokušaja atentata na njega. Dodao je da u demokracijama "nema mjesta političkom nasilju". Zahvalio je Trumpu na mjerama koje je poduzeo kako bi podržao Izrael tijekom svog predsjedničkog mandata, uključujući premještanje američkog veleposlanstva u Jeruzalem i priznavanje izraelskog suvereniteta nad Golanskom visoravni. Status Jeruzalema i Golanske visoravni sporni su prema međunarodnom pravu.

Ustvrdio je da bi "ubrzana" američka vojna pomoć mogla "dramatično ubrzati" kraj rata u Gazi i pomoći u sprječavanju šireg bliskoistočnog rata. Citirao je apel Winstona Churchilla Amerikancima tijekom Drugog svjetskog rata: "Dajte nam alat i mi ćemo završiti posao."

Prosvjed protiv Netanyahua u Washingtonu
  • Prosvjed protiv Netanyahua u Washingtonu
  • Prosvjed protiv Netanyahua u Washingtonu
  • Prosvjed protiv Netanyahua u Washingtonu
  • Prosvjed protiv Netanyahua u Washingtonu
  • Prosvjed protiv Netanyahua u Washingtonu
    +7
Prosvjed protiv Netanyahua u Washingtonu Izvor: EPA / Autor: AARON SCHWARTZ

"Dan nakon što porazimo Hamas, pojavit će se nova Gaza", istaknuo je Netanyahu. On je pozvao na "demilitarizirani i deradikalizirani" Pojas Gaze za koji kaže da bi ga trebala voditi "civilna uprava".

"Ali u doglednoj budućnosti moramo zadržati važnu sigurnosnu kontrolu... kako bismo osigurali da Gaza više nikada ne bude prijetnja Izraelu", kazao je on. Istaknuo je da Izrael ne namjerava "preseliti Gazu". Dodao je da buduća uprava Gaze ne bi trebala nastojati uništiti Izrael. "To nije previše za tražiti." Netanyahu je rekao američkim zastupnicima da je "pobjeda na vidiku" te da će "poraz Hamasa biti snažan udarac iranskoj osovini terora" u kojoj je, nastavio je, i Hezbolah, koji djeluje u južnom Libanonu i koji u posljednjih devet mjeseci gotovo svakodnevno napada Izrael.

"Izrael će učiniti sve što moramo da vratimo red na našu sjevernu granicu i da vratimo naše ljude na sigurno u naše domove." Također je rekao da SAD i Izrael mogu stvoriti sigurnosni savez na Bliskom istoku kako bi se suprotstavili iranskoj "prijetnji", te da bi se sve zemlje koje žele mir s Izraelom trebale pridružiti takvom savezu. Istaknuo je da su u tijeku intenzivni napori za oslobađanje talaca i obraćajući se obiteljima talaca, koji su također nazočili zajendičkoj sjednici Kongresa, obećao da "neće stati sve dok svi njihovi voljeni ne budu kod kuće".

Izaelski premijer također se zahvalio predsjedniku Joeu Bidenu na njegovim "neumornim naporima u ime talaca". Bio je to rekordni četvrti govor stranog čelnika na zajedničkom sastanku Senata i Zastupničkog doma, nadmašivši britanskog ratnog čelnika Winstona Churchilla koji je održao tri govora.

Tisuće prosvjednika izašle su na obližnje ulice uz najjače mjere sigurnosti od napada 6. siječnja 2021. Zgrada Kapitola bila je okružena visokom ogradom, uz veliku prisutnost policije. Neposredno prije nego što je Netanyahu počeo govoriti policija je izvijestila da su neki od prosvjeda postali nasilni te da je morala upotrijebiti suzavac.