MERKEL S VUČIĆEM

Njemački RWE kupuje Elektroprivredu Srbije?

11.06.2014 u 13:23

Bionic
Reading

Elektroprivreda Srbije (EPS) mogla bi u procesu privatizacije biti prodana njemačkom elektroenergetskom koncernu RWE, piše beogradski tisak, navodeći pretpostavke da bi to mogla biti i jedna od tema današnjeg susreta njemačke kancelarke Angele Merkel s premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem koji dolazi u dvodnevni posjet Berlinu

List Danas piše da se pojedini lobiji već zauzimaju za privatizaciju EPS-a i da se spekulacije nastavljaju ovih dana tvrdnjama da je njemački elektroenergetski gigant RWE spreman platiti nekoliko milijardi eura kako bi postao vlasnik ovog državnog poduzeća.

Privatizaciju EPS-a je u svom ekspozeu, preuzimajući mjesto premijera, najavio i Aleksandar Vučić rekavši da se traži strateški partner, te nagovijestio mogućnost prodaje manjinskog dijela EPS-a.

Prema neslužbenim saznanjima lista Danas, u državnom vrhu i u EPS-u postoje dvije 'škole mišljenja' - jedna je za privatizaciju, a druga protiv prodaje tog strateškog državnog poduzeća.

'I jedini i drugi su za pronalaženje strateškog partnera iz inozemstva, ali imaju različite poglede kakva treba biti njegova uloga', tvrdi ovaj list.

Neslužbeno se spominju dvije opcije - prva, da EPS treba privatizirati tako što bi strateški partner postao vlasnik manjinskog dijela poduzeća, ali bi dobio upravljačka prava, a druga - da EPS kao 'obiteljsku srebrninu' ne treba prodavati već naći partnera koji bi bio financijer i vlasnik novih proizvodnih elektroenergetskih postrojenja na teritoriju Srbije.

Stručna javnost ukazuje da i jedna i druga varijanta imaju i dobre i loše strane.

Ravnatelj Tvrtke 'Energy saving group' Slobodan Ružić tvrdi da razlog za privatizaciju nije loša situacija u EPS jer ovo poduzeće 'ima velike potencijale i u veoma je dobrom stanju', ali se o prodaji razmišlja jer je 'ekonomska situacija u državi teška i što treba popunjavati rupe koje postoje u proračunu'.

'Prodaja tog vrijednog poduzeća je upravo jedan od načina za punjenje proračuna', uvjeren je Ružić, koji sugerira da bi ostanak EPS-a u državnim rukama osigurao stabilnost elektroenergetskog sustava Srbije 'jer proizvodnja, postrojenja i rudnici ne bi prešli u privatne ruke'.

Stručnjaci upozoravaju i da bi struja svakako bila jeftinija nego da EPS pređe u vlasništvo privatne tvtke jer bi u slučaju privatizacije cijene struje mogle biti spekulativne i znatno više, dok bi - s druge strane - privatni kapital sigurno pridonio boljem upravljanju poduzećem jer se 'država pokazala kao veoma loš upravljač'.

'Ovako kako je organizirana, Elektroprivreda Srbije više ne može funkcionirati, a njena reorganizacija je pitanje o kojem odlučuje vlasnik, država', izjavio je nedavno medijima prvi čovjek EPS Aleksandar Obradović i podsjetio na stajalište srbijaske vlade iz studenog 2012. da se EPS preustroji u dioničko društvo.