međunarodna akcija

Nogometno prvenstvo bilo je zlatna koka: Kako su u Europi padali kradljivci TV sadržaja

27.11.2024 u 20:02

Bionic
Reading

Jučerašnja akcija policije i USKOK-a u kojoj je uhićeno 11 osoba zbog piratske prodaje ilegalnih internetskih televizijskih paketa, dok su još dvije osobe navodno u bijegu, dio je široke operacije u kojoj je diljem Europe 'palo' više od stotinu osoba

Kako izvještava talijanski dnevnik Corriere della Sera, pretresi su u isto vrijeme obavljani i u Velikoj Britaniji, Nizozemskoj, Švedskoj, Švicarskoj i Rumunjskoj, gdje su se dogodila i brojna uhićenja. USKOK i Europol danas su objavili detalje velike međunarodne akcije.

Operacija se, po ovom talijanskom dnevniku, nazvala 'Takendown' i njena meta bile su osobe koje se sumnjiči da su omogućavale prikazivanje piratiziranog sadržaja i pružale ilegalnu uslugu za 22 milijuna korisnika diljem Europe. Policija je odradila 89 pretresa u 15 talijanskih regija.

Kako je tportal već ranije pisao, u hrvatskom kraku akcije provedene u suradnji s Europolom ciljane su tvrtke koje su prodavale internetske televizijske pakete s po 400 programa i svojim korisnicima za tu uslugu navodno naplaćivale 10 do 15 eura mjesečno. Šteta se procjenjuje na oko dva milijuna eura.

U Hrvatskoj, po procjenama sugovornika tportala, samo na korištenju i prometu ilegalnih sadržaja putem interneta - što je kolokvijalno nazvano IPTV - godišnje se gubi najmanje 15 milijuna eura. U neslužbenom razgovoru s nizom vrlo upućenih sugovornika tportal doznaje da postoji između 100 i 200 tisuća korisnika ove vrste ilegalnih usluga, od kojih mnogi nisu ni svjesni da sudjeluju u nezakonitim rabotama.

'Kupci često nemaju ni pojma da sudjeluju u ilegalnim pothvatima jer se IPTV usluga često prodaje preko web stranica koje izgledaju vrlo profesionalno i time uspijevaju zavarati korisnike. Drugi kanal prodaje često je usmena predaja, pa se tako posljednjih mjeseci bilježi velik broj slučajeva gdje nove korisnike vrbuju, primjerice, konobari u kafićima koji za to dobivaju novčanu proviziju. A treći način prodaje jesu mali oglasi: ondje su se barem do danas bez problema reklamirale ilegalne usluge', upozorio je jedan od sugovornika tportala.

Globalni gubitak do 2027. čak 318 mlrd. dolara

Prije ovotjedne akcije u Hrvatskoj, objavio je online magazin Forbes, uhićenja zbog istih kaznenih djela dogodila su se u Ujedinjenom Kraljevstvu, a preko ljeta je ‘palo’ 13 tvrtki u Italiji koje su imale oko 1,3 milijuna korisnika zbog Europskog nogometnog prvenstva. Procjena je, tvrdi se, da će gubitak na globalnoj razini do 2027. godine biti oko 318 milijardi dolara.

'Ljeto je 2024. godine, hrvatska reprezentacija igra na Europskom prvenstvu u nogometu u Njemačkoj. Dok se odabranici Zlatka Dalića pripremaju na okršaj sa Španjolskom na Olimpijskom stadionu u Berlinu, na Braču policija istražuje tri osobe zbog ilegalne prodaje IPTV paketa koji sadrži 400 kanala. Sve preko aplikacije na Google Play trgovini. Njihovi kupci su za 10 do 15 eura mjesečno gledali sportske događaje koji se ekskluzivno prenose na pojedinim kanalima poput Olimpijskih igara i HNL lige, filmove, serije. Ubrzo ih istraga vodi do Zagreba, gdje su navodno organizatori. Na kraju, uhićeno ih je 11 diljem Hrvatske. Šteta: 2 milijuna eura...', piše hrvatsko izdanje Forbesa.

'Transkoderom su skidali elektroničku zaštitu s programa i za naknadu ih davali na korištenje. No nisu stali samo na tome. Dio tako 'otključanih' programa su prebacivali na servere u Francusku, Bugarsku i Rumunjsku, gdje su stvorili videoteku koju su također nudili kupcima. Međusobno su komunicirali preko aplikacije Telegram, gdje su čak razvijali i strategiju pristupa kupcima. Jedna takva strategija je i kontaktiranje kupaca preko platforme Reddit gdje su i danas dostupne objave i komentari u kojima se nudi IPTV', opisuje se pothvat kojemu je hrvatska policija, u međunarodnoj akciji, ovog tjedna stala na kraj.

N1, pak, tvrdi da je na čelu hrvatske skupine stajao izvjesni Damir J., vlasnik tvrtke iz Zagreba, koji je prema tvrdnjama policije zajedno sa svojim partnerima napravio TSPD aplikaciju koju je i administrirao. Tek se čeka odluka o eventualnom određivanju istražnog zatvora protiv njega i ostalih uhićenih.

Operacija u Milanu

Prije nekoliko mjeseci i talijanska financijska policija identificirala je 13 osoba koje su činile mrežu distribucije ilegalnih televizijskih sadržaja putem IPTV-a. Operacija, provedena u Milanu i nekoliko talijanskih regija, dovela je do uhićenja odgovornih za vođenje platforme koja je nudila piratske pretplate po sniženim cijenama, varajući milijune korisnika i nanoseći štetu audiovizualnom sektoru.

'Tvrtke koje to čine često su bazirane u Kini, Indiji, Ukrajini i drugim dijelovima svijeta i vrlo su otporne i dobro organizirane, radi se zapravo o kriminalu s više slojeva - pri čemu se na našem području često nalaze tek posrednici u prodaji. One imaju jake servere skrivene na tajnim lokacijama, moćan hardver i jaku mrežu ljudi koja brzo reagira kada se prekine neki od ukradenih streamova. Radi se o apsolutno nadnacionalnom, transgraničnom ilegalnom pothvatu', objasnio je u utorak jedan od sugovornika tportala, uz slikoviti opis događanja na ilegalnom tržištu televizijskog sadržaja: 'Nositelji prava skidaju ilegalne prijenose, ilegalci ih vraćaju - radi se o borbi upornih protiv napornih', rekao je ovaj sugovornik.