Barack Obama prima u srijedu u Bijeloj kući čelnike zemalja Perzijskog zaljeva kojima treba uputiti jasnu poruku: Sjedinjene Države, sudionice pregovora o iranskom nuklearnom programu, pripazit će na 'destabilizacijsku' djelatnost Teherana
Američki predsjednik će u Ovalnom uredu razgovarati sa saudijskim prijestolonasljednikom Mohamedom ben Nadžefom te s kraljevim sinom i ministrom obrane, princom Mohamedom ben Salmanom. Zanimljivo je da saudijski kralj Salman neće doći jer je u zadnji tren otkazao poziv.
Ovaj summit, koji se događa u napetim okolnostima, počinje nekoliko sati nakon stupanja na snagu humanitarnog primirja u Jemenu, što bi trebalo označiti prekid sedmotjednih zračnih udara koje je predvodio Rijad ne bi li zaustavio napredovanje pobunjenih Hutija koje podupire Iran.
U razgovoru objavljenom na mrežnoj stranici saudijskog dnevnika Ašark al Avsat, Obama je nastojao umiriti svoje goste: Washington i dalje budno prati 'opasno i destabilizacijsko' ponašanje Islamske Republike, istaknuo je.
'Zemlje u regiji s razlogom su iskreno zabrinute zbog aktivnosti Irana, napose zbog njegove potpore nasilnim skupinama unutar granica drugih zemalja', istaknuo je američki predsjednik.
Nabrajajući zemlje u kojima je Iran umiješan - potpora Asadovu režimu u Siriji, libanonskom Hezbollahu, Hamasu u Pojasu Gaze i Hutijima u Jemenu - Obama staje u obranu pregovora o iranskom nuklearnom programu koji su u tijeku.
'Možemo pretpostaviti da bi Iran bio još provokativniji kada bi posjedovao atomsko oružje', istaknuo je. 'To je jedan od razloga zbog kojega je toliko važan dogovor što ga želimo postići: onemogućimo li da Iran posjeduje atomsku bombu, otklonit ćemo jednu od najvećih prijetnji sigurnosti ove regije'.
Nakon okvirnog dogovora što su ga početkom travnja u Lausanni, u Švicarskoj, zaključile velesile skupine 5+1 (Kina, SAD, Francuska, Velika Britanija, Rusija i Njemačka) i Iran, cilj je postići konačan dogovor do 1. srpnja.
Obama je opetovao da ne treba biti 'ni trunka sumnje' u vezi s potporom SAD-a njegovim 'partnerima' u Vijeću za suradnju u Perzijskom zaljevu (GCC).
Za republikanskog senatora Johna McCaina, nedolazak saudijskog kralja Salmana je 'pokazatelj nedostatka povjerenja' Rijada i drugih monarhija u američkog predsjednika.
Nakon večere u srijedu u Bijeloj kući, Obama i čelnici šest zemalja članica GCC-a (Saudijska Arabija, Bahrein, Ujedinjeni Arapski Emirati, Kuvajt, Oman i Katar) sastat će se u četvrtak u predsjedničkoj rezidenciji u Camp Davidu, stotinjak kilometara sjeverno od savezne prijestolnice.