Američki predsjednik Barack Obama odbacio je sugestije kako nametanje gospodarskih sankcija Rusiji, zbog agresije na Ukrajine, obilježava američko-ruske odnose kao početak novoga hladnog rata
Sjedinjene Države i Europska unija, u pomno usklađenom djelovanju, donose sankcije protiv ruskih banaka, energije i vojnih tvrtki.
Ovo je najozbiljniji odgovor Zapada Rusiji zbog nastavka potpore separatističkoj pobuni u istočnoj Ukrajinie te rušenja malezijskoga putničkog zrakoplova 17. srpnja.
Obama je, govoreći u Bijeloj kući, rekao da će sankcije imati "veći utjecaj na rusko gospodarstvo nego do sada", a donesene su kako bi prisilile Moskvu da zaustaviti potporu separatistima.
Merkel: Sankcije su bile 'neizbježne'
EU je prvi put uveo sankcije ruskim naftnim kompanijama, bankama i vojnim poduzećima. To je dosad najsnažnija međunarodna reakcija na moskovsko pomaganje proruskim separatistima na istoku Ukrajine, prenosi Reuters.
"Zato je današnja odluka bila neizbježna", kaže se u priopćenju Angele Merkel. Kancelarka je pozvala ruske vlasti da krenu pravcem smirivanja napetosti i suradnje u sukobu u Ukrajini, upozorivši u suprotnome na moguće nove mjere.
I nizozemski ministar vanjskih poslova Frans Timmermans rekao je u utorak da će europske sankcije imati "dalekosežne i neposredne učinke". Te će sankcije poslati snažan signal Moskvi "da je na krivome putu", rekao je nizozemski šef diplomacije tijekom rasprave o rušenju malezijskoga aviona nad istočnom Ukrajinom, kad je poginulo 298 ljudi.
Gospodarske sankcije o kojima su se dogovorili veleposlanici EU-a "snažno su upozorenje" Moskvi, ali mogu se i ukinuti prestane li Rusija destabilizirati Ukrajinu, rekao je predsjednik Europskoga vijeća Herman Van Rompuy, javlja AFP.
"Danas usvojene sankcije snažan su signal čelništvu Ruske Federacije: rusko će gospodarstvo platiti golemu cijenu za destabilizaciju Ukrajine ili bilo koje susjedne zemlje", kaže se u Rompuyevu priopćenju izdanom u Bruxellesu u utorak navečer.
Zemlje Europske unije u utorak su postigle dogovor o gospodarskim sankcijama Rusiji koje će se ponovno razmotriti nakon tromjesečnog razdoblja, a posebice su na meti novih sankcija banke kojima će se ograničiti pristup financijskim tržištima, doznaje se iz diplomatskih izvora.
Radi se o prvoj velikoj seriji ekonomskih sankcija protiv Rusije čiji je cilj natjerati predsjednika Vladimira Putina da prestane s potporom tvrtkama koje destabiliziraju Ukrajinu. Sporazumom se blokira pristup financijskim tržištima EU-a, zabranjuje se prodaja oružja, osjetljive tehnologija u domeni energetike i proizvodi kojima je svrha dvostruka, i civilna i vojna.
EU je odlučio blokirati i imovinu četiri ruska poslovna čovjeka bliska Putinu, optužena da su izvukli korist iz aneksije Krima ili aktivno podupirali destabilizaciju istoka Ukrajine, a njihova imena bit će objavljena u srijedu.