Sirijski predsjednik Bašar al Asad nije osobno naredio prošlomjesečni napad kemijskim oružjem u blizini Damaska, zbog kojeg SAD poziva na vojnu intervenciju, i odbio je brojne zahtjeve svojih vojnih zapovjednika za korištenjem kemijskog oružja protiv pobunjenika u posljednjih nekoliko mjeseci, piše njemački list Bild, citirajući neimenovane, visoke obavještajne izvore, a prenosi britanski The Guardian. SAD je pak priznao da ne posjeduje neoboriv dokaz da Asad stoji iza napada, piše BBC
Ovi obavještajni zaključci se temelje na telefonskim pozivima koje je presreo njemački nadzorni brod kojim upravlja BND, njemačka obavještajna služba, a koji se nalazi uz obalu Sirije, piše Bild. Iz prisluškivanih razgovora se čuje da Asad, optužen za ratne zločine, nije bio osobno uključen u prošlomjesečni napad ili u drugim slučajevima kada su vladine snage navodno koristile kemijsko oružje, piše Bild, a prenosi The Guardian.
'Nema dokaza da sam ja koristio kemijsko oružje protiv vlastitog naroda', kazao je Asad u intervjuu za CBS.
No isti razgovori dodaju težinu tvrdnjama Obamine administracije te Britanije i Francuske da su elementi Asadovog režima, a ne odmetnute pobunjeničke skupine, bili odgovorni za napad u predgrađu Ghouta, piše Bild, a prenosi The Guardian.
Američki predsjednik Barack Obama je pozvao Kongres da odobri vojnu akciju. No Obama se suočava s jakim otporom demokrata i republikanaca u Predstavničkom domu koji se boje angažmana u drugom bliskoistočnom ratu. Uz sve to, Bijela kuća jučer je priznala da ne posjeduje 'neoboriv dokaz' o uključenosti Asadovih snaga u kemijski napad, ali da im 'zdrav razum' govori da je odgovorna sirijska vlada, piše BBC.
Njemačke obavještajne spoznaje o Asadovoj osobnoj ulozi mogle bi zakomplicirati američke napore da uvjere međunarodnu zajednicu u to da je opravdana vojna akcija. Oni također mogu pojačati sumnje da Asad više nema potpunu kontrolu nad sigurnosnim organima, piše The Guardian.