Službeni Vatikan u subotu je priopćio da je s Kinom obnovio tajni i sporni sporazum o imenovanju rimokatoličkih biskupa u toj komunističkoj državi.
Službeni Vatikan u subotu je priopćio da je s Kinom obnovio tajni i sporni sporazum o imenovanju rimokatoličkih biskupa u toj komunističkoj državi.
Drugi je to put da se sporazum, koji je i dalje privremen, produljuje za još dvije godine otkako je prvi put sklopljen 2018.
Posljednje produljenje s nestrpljenjem se iščekivalo, a papa Franjo ga je spomenuo u ekskluzivnom intervjuu za Reuters 2. srpnja.
Ovaj je dogovor pokušaj da se ublaži dugogodišnja podjela u cijeloj kontinentalnoj Kini između svećenstva lojalnog papi i Vatikanu i službene kineske Katoličke Crkve koja je pod nadzorom države.
Prvi put od pedesetih godina prošlog stoljeća obje su strane priznale papu kao vrhovnoga poglavara Katoličke Crkve.
Kritičari, među kojima je i kardinal Joseph Zen (90), bivši nadbiskup Hong Konga, osudili su sporazum nazivajući ga podilaženjem komunističkim vlastima.
Zenu se trenutačno sudi jer je, kako je reklo tužiteljstvo, neispravno registrirao Fond za humanitarnu pomoć između 2019. i 2021.
Tužiteljstvo tvrdi da je fond prikupio ukupno 34,4 milijuna dolara i dio prikupljenih sredstava iskoristio za financiranje "političkih aktivnosti i nedobrotvornih događaja", poput donacija prosvjedničkim skupinama.
Kritičari optužuju Vatikan da ne čini dovoljno kako bi javno obranio biskupa Zena, koji je na sudu rekao da se ne osjeća krivim.
Dogovor između Vatikana i Kine fokusiran je na suradnju u pogledu imenovanja biskupa, pri čemu papa ima zadnju riječ.
Od sklapanja sporazuma imenovano je samo šest novih biskupa, zbog čega njegovi protivnici smatraju kako je to dokaz da ne daje željeni učinak.
Protivnici istodobno ukazuju na sve veća ograničenja vjerskih sloboda za kršćane i ostale vjerske manjine u Kini.