U Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih bez dogovora je završilo drugo mirenje između tri školska sindikata i predstavnika Vlade. Čelnici sindikata nastavljaju pripreme za pet regionalnih cirkulanih štrajkova u sljedeća dva tjedna. Prvi je na redu 1. travnja u Dalmaciji
'Ova tri sinidkata kreću sa regionalnim cirkularnim štrajkovima, njih će u iduća dva tjedna biti pet, a nakon završetka posljednjeg štrajka, mi ćemo vas pozvati i onda vam reći koji je naš idući korak', rekao je Željko Stipić, predsjednik Školskog sindikata Preporod.
'Smatramo da štrajk nije potreban u ovom trenutku, da možemo o nekim stvarima i dalje razgovarati - apsolutno možemo, ali u smislu da se pred nas uporno stavljaju jedni te isti zahtjevi, koji niti legalistički nisu mogući, mislim da jednostavno nije opravdano', rekla je Zrinka Mužinić Bikić, državna tajnica u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih.
Ne postigne li se dogovor, štrajkovi od 1. travnja
Ne bude li dogovor postignut, prvi štrajkovi održat će se u četiri dalmatinske županije Dubrovačko-neretvanskoj, Splitsko-dalmatinskoj, Šibensko-kninskoj i Zadarskoj, najavili su sindikati.
'Očekivanja su, naravno, da se pomirimo. Nudimo još jednu priliku da kroz dijalog riješimo ono što nas muči a to su nepravda i nejednakost u obrazovanju i znanosti', izjavio je uoči sastanka u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih glavni tajnik Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja Matija Kroflin.
Predsjednik Školskog sindikata Preporod Željko Stipić, prenosi HRT, naglasio je da sindikati mirenjem žele osigurati zakonitost štrajka te istaknuo da su pregovori odgovor na višekratne pozive premijera za dijalog.
'Nadamo se da Vlada ovaj put ne sudjeluje u mirenju samo zato što mora, već da ima stvarnu namjeru riješiti problem. Ako dogovor ne postignemo, od 1. travnja ulazimo u novi val štrajkova', poručio je Stipić.
Zahtjevi triju obrazovnih sindikata - Školskog sindikata Preporod, Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske i Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja, uključuju povećanje osnovice plaće za 10 posto, veće koeficijente, uvođenje prosvjetnog dodatka, privremeni dodatak dok se ne riješe koeficijenti te odgodu modularne nastave u strukovnim školama za godinu dana, kao i odgodu ocjenjivanja učitelja i nastavnika.
Vlada je dosad pokazala spremnost samo za odgodu modularne nastave, dok su ostali zahtjevi odbijeni. Mirenje može trajati najviše pet dana.
Ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs jučer je izjavio da je pravno upitno može li se miriti dva puta po istoj osnovi, s obzirom na to da sindikati na mirenje dolaze s istim zahtjevima kao i prvi put. Što se tiče zahtjeva za povećanjem koeficijenata, rekao je da je za to zaduženo Vijeće za praćenje i unaprjeđenje sustava plaća u državnoj službi i javnim službama te napomenuo da će se o novom povećanju osnovica govoriti za otprilike dva mjeseca.