inventura 2024.

Od bizarnog do ozbiljnog: Kako su se to policajci našli s druge strane zakona

05.01.2025 u 12:03

Bionic
Reading

Nije to bila dobra godina za hrvatsku policiju - ponovno, rekli bismo. U tradicionalnom pregledu tportala izdvojili smo najzanimljivije afere i aferice, prijestupe i divljaštva, sitne nepodopštine i ozbiljna kaznena djela organa reda u 2024. godini

Lani smo se na istom ovom mjestu na sličan način prisjetili policijskog the best of za 2023. godinu i to je neke od spomenutih čak nagnalo na sudsku tužbu - u kojoj, doduše, nisu osporili ništa napisano, nego su se požalili na kontekst u koji je dovedeno njihovo ime. Drugim riječima, zasmetalo im je jer su se našli u lošem društvu.

Društvu svojih kolega policajaca.

Na čelu cijelog tog sustava već drugi mandat nalazi se ravnatelj policije Nikola Milina, a on je taman negdje na ulasku u 2024. godinu doznao da ga je Povjerenstvo za sukob interesa simbolički kaznilo sa 600 eura i opomenom jer je uz svoju plaću i status državnog dužnosnika godinama neosnovano primao božićnice, regrese, nagrade za djecu i slične pogodnosti koje pripadaju 'običnim' policajcima.

Sindikati tvrde da je od 2017. godine neosnovano stekao skoro pola milijuna nekadašnjih kuna, Povjerenstvo je dokazalo iznos od nekoliko tisuća eura, no u tome ionako nije poanta ovog slučaja - nego u činjenici da je ravnatelj policije Milina do samog kraja inzistirao na tvrdnji da ima pravo na beneficije po čak dva zakona, onome koji vrijedi za glavešine i onome koji se odnosi na boraniju, pa je čak pokrenuo i sudski postupak i izgubio ga.

Nikola Milina
  • Nikola Milina
  • Nikola Milina
  • Nikola Milina
  • Nikola Milina
  • Nikola Milina
    +6
Nikola Milina Izvor: Cropix / Autor: Goran Mehkek

Ni kazna Povjerenstva ni sama presuda nisu ga, kao uostalom ni dužnosnike koji su ga postavili na tu funkciju, nagnale na introspekciju i eventualnu ostavku.

Godišnje 20-ak otkaza

Prošla policijska godina započela je optužnicom protiv četvorice interventnih policajaca, od kojih je jedan bio i zapovjednik, jer su godinama vrijeđali i zlostavljali svog kolegu srpske nacionalnosti. Bilo je tu vulgarnih poruka na račun njegove majke, vrijeđanja djeda, najave uskrsnuća Nezavisne Države Hrvatske i čak fizičkih prijetnji, a nakon višegodišnjeg maltretiranja mladić je dobio psihijatrijsku dijagnozu.

Unatoč optužnici, objavljeno je, četvorka je i dalje zaposlena u Interventnoj policiji.

U Bršadinu kod Vukovara je pak policajac u prošlu godinu također ušao sa stilom: na pravoslavni Badnjak mrtav pijan pucao je iz službenog pištolja, pa je udaljen iz službe.

Na 11 mjeseci zatvora osuđen je policajac koji je usred Trogira bokserom smrskao lice mladiću 'jer je zabadao nos gdje mu nije mjesto', u Vrgorcu je prijavljen 60-godišnji policajac koji je kolegi namjerno oštetio auto, u Zagrebu su optužena dvojica policajaca jer su ilegalnim migrantima naplaćivali 10 eura po glavi 'za troškove transporta do Zagreba'.

U Vrbovskom je uhićena gradska pročelnica s još trojicom policajaca pod sumnjom da su muljali oko prometnih prekršaja - pojednostavljeno, da je preuzela krivnju umjesto tamošnjeg gradonačelnika koji je, kako se navodi, uhvaćen pijan za volanom službenog automobila.

'Hrvatska policija i Ministarstvo unutarnjih poslova spadaju u one koji nemaju nikakvo razumijevanje za bilo kakvo kršenje zakona unutar vlastitih redova', oglasio se tada ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, dodavši da se na razini Ministarstva godišnje pokrene više od 500 disciplinskih postupaka.

Otkaza policajcima je, međutim, višestruko manje, tek dvadesetak.

Na drugom kraju zemlje, u Vukovaru, na godinu dana zatvora osuđena je policajka koja je priznala da je sudjelovala u lažiranju zapisnika, čime se nastojala prikriti prometna nesreća pod utjecajem alkohola koju je skrivio HDZ-ov župan Damir Dekanić. Sud joj je izrekao dvogodišnju zabranu rada u policiji.

Suđenje Damiru Dekaniću
  • Suđenje Damiru Dekaniću
  • Suđenje Damiru Dekaniću
Suđenje Damiru Dekaniću Izvor: Pixsell / Autor: Davor Javorovic/PIXSELL

U Poreču je inspektor za narkotike snimljen kako se druži s lokalnim kriminalcima dok ovi maltretiraju prolaznike noseći pištolj za pasom. U Zagrebu je krim-policajac odavao kriminalcima lokacije na kojima je njihova konkurencija skrivala drogu, pa su na tome zajedno zarađivali. Jedna policajka u Vukovaru također je privedena zbog pomaganja dilerima u preprodaji droge. Njihov kolega kontakt-policajac osuđen je pak zato što je u centru Zagreba godinama otimao novac - prosjacima.

'Policajci moraju imati iznadprosječan stupanj zakonitosti, etičnosti i pravednosti postupanja', kazala je obrazlažući ovu presudu sutkinja Mirjana Horvat.

Tako se evidentno nije ponio pripadnik MUP-a koji je priveo pogrešnu osobu, uz to i potpuno slijepog čovjeka vrlo krhke građe, kojega je iscipelario i potom slomljenog vratio kući - dok čeka formalnu optužnicu, iz MUP-a je stigao nalaz da je neopravdano i nezakonito primijenio silu.

Dvojica prometnih policajaca lani su imala nesreću jer su pokušali naplatiti nepostojeći prometni prekršaj ni manje ni više nego vozačici u automobilu USKOK-a, da bi potom svojim šefovima lažno prijavili gdje su intervenirali.

Isti taj USKOK još prije 12 godina pokrenuo je postupak protiv Mislava Merkaša, dugogodišnjeg glavnog inspektora koji je trebao suzbijati kriminal, a zapravo je radio za kriminalce i pritom, kako tvrdi USKOK, svoje usluge naplatio 162 tisuće eura. Ovaj slučaj spominjemo kako bismo registrirali da je 2024. napokon donesena nepravomoćna presuda na četiri godine i devet mjeseci zatvora - zgodno, malo ispod granice od pet godina koja bi značila da njenu pravomoćnost mora dočekati u pritvoru.

Na osječkom sudu započelo je suđenje umirovljenom policajcu Vladi Lučiću jer je, kako optužnica precizno navodi, poduzetniku Dragi Tadiću odavao službene policijske podatke o istragama u zamjenu za 'građevinski materijal u vrijednosti od 4800 kuna, jedan hladnjak i pomoć u zapošljavanju supruge, kćeri i sina'.

Splitska policija sama je izvijestila o svom pripadniku koji je uzimao mito na očevidima prometnih nesreća, kao i izvan službe, ali i o višestrukom hapšenju u policijskoj postaji Vrgorac 'zbog sumnje u počinjenje kaznenih djela protiv službene dužnosti'. Iz službe su udaljili jednog pripadnika nakon što je slomio nos suvozaču u automobilu koji se nije zaustavio na njegovu zapovijed.

U malenoj Zelini ove godine je razriješen načelnik policije iz koje su misteriozno nestajali oružje i novac, no MUP je to zatajio od javnosti. U Zagrebu je prijavljena krađa pištolja ni manje ni više nego u prostorima Jedinice specijalne i interventne policije, pa se ispostavilo da je počinitelj jedan od policajaca - a naknadno se otkrilo da je ukrao još pištolja i pušaka te je noseći neke od njih i pljačkao trgovine. Rekao je da je htio 'pomoći roditeljima'.

U taksiju sa suprugovim pištoljem

U Kaštelima su neki turisti ušetali u policijsku postaju s torbicom u kojoj su se nalazili pištolj i službena značka. Nisu znali što drugo učiniti s njom nakon što im ju je slučajno u ruke predala policajčeva supruga, a koja je vozala taksi s njegovim službenim naoružanjem.

Na godinu dana zatvora osuđen je šibenski policajac koji je sumnjivim osobama odavao zaštićene podatke iz sustava MUP-a, a istu kaznu dobio je i šef u imotskoj policiji koji je od mladog prometnog policajca tražio da poništi već ispisanu kaznu pijanom vozaču, pa mu uz to i prijetio. S druge strane, policajac koji je ovog ljeta kod Murtera uredovao u prometu bio je znatno manje savjestan - prebio je maloljetnika na skuteru, a svejedno mu nije napisao nikakvu prijavu.

Dvojica riječkih policajaca izbačena su iz službe zbog opijanja i drogiranja u samoj policijskoj zgradi, a potom su je demolirali. Njihovi kolege na benzinskoj crpki uhapsili su mladića koji se ponašao nasilno, pa su 'uporabili tjelesnu snagu, suzavac, službenu palicu i sredstva za vezivanje'.

Mladić je iste večeri preminuo, daljnji detalji nisu poznati.

Na sasvim drugi nivo kriminal je podigao Ante Zeba, bivši policajac koji je ovog ljeta uhapšen zbog krađe oko pola milijuna eura iz bankomata uz pomoć skrivenih špijunskih kamera. Nije pronađen jer je još odavno u bijegu, otkako je osuđen na pet godina i 10 mjeseci zatvora zbog niza provala u stanove pripadnika zagrebačke elite.

Koncem 2024. uhapšen je i 62-godišnji krim-inspektor koji je posljednjih godina radio na Policijskoj akademiji. U slobodno vrijeme organizirao je izbore ljepote, vodio je nekoliko karate klubova i bio aktivan u Zagrebačkom karate savezu - ali je u posljednje četiri godine sustavno zlostavljao, pa i silovao žensku osobu. Bio je uhapšen i prije točno dvadeset godina zbog silovanja dvadeset godina mlađe djevojke, pa pod neobičnim okolnostima oslobođen optužbi, nakon čega je sve do neki dan nastavio raditi u policijskom sustavu.

U ovoj godini dočekali smo optužnicu protiv 37-godišnjeg ličkog policajca kojeg se tereti za to da je godinu dana na svom mobitelu prikupljao dječju pornografiju. On je junak i našeg lanjskog pregleda policijske godine jer je optužen i zbog toga što je s 50-godišnjim kolegom u automobilu silovao djevojku.

Ove godine registriran je policajac - dapače, i sindikalni povjerenik u Bjelovaru - te je uhićen zbog seksualnog zlostavljanja 19 godina mlađe žene, no sve je nadmašio bivši policajac V.G., za kojega je na sudu otkriveno da je s još dvojicom seksualno zlostavljao psihički bolesnu djevojku s mentalnom retardacijom, čiji kvocijent inteligencije razvojno odgovara djetetu u dobi između devet i 12 godina. 'Nisam znao da je to zabranjeno i da se to ne smije', glasila je njegova obrana na sudu.

Kada su u Zagrebu brutalno na ulici napadnuti strani radnici, policajac kojemu je to prijavljeno rekao je da je 'normalno da su naši napali Indijce'.

Kod Ogulina je policajac izvan službe fizički napao maloljetnika za kojega je procijenio da prebrzo vozi traktor.

Prometne putešestvije

A kad smo već kod prometa, priznajemo da smo potpuno nemoćni čak i nabrojiti sve ozbiljne prijestupe hrvatskih policajaca, njih više desetaka koje smo zabilježili prošle godine - pa ćemo se koncentrirati na one najveće.

U Popovači je policajac u sedam sati ujutro - dok je odlazio na posao! - s 1,35 promila skršio službeni automobil. U Zagrebu je jedan na motociklu prošao kroz crveno i ozlijedio sebe i još dvije osobe. U Valpovu je pak jedan s preko promila alkohola u krvi pokušao izbjeći zeca koji mu je izletio na cestu, pa se frontalno zabio u automobil u kojemu se nalazila obitelj. Kod obližnjeg Belišća poginuo je 49-godišnji policajac, vozeći iako mu je dozvola bila oduzeta: samo nekoliko mjeseci ranije, naime, mrtav pijan s 2,35 promila alkohola izazvao je sudar i službenim automobilom sletio u jarak, no unatoč svemu ostao je raditi u policiji.

'Čovjek je imao problema s alkoholom i policija je to znala', objasnili su tada sugovornici upućeni u situaciju.

Jedan od šefova dubrovačke policije zaustavljen je kako vozi u pijanom stanju, ali unatoč zabrani samo nekoliko sati kasnije ponovno je zatečen za volanom. U rijeku Koranu sletio je automobil koji je vozio pijani policajac, a u kojemu se nalazilo i njegovo dijete.

Jedan je pripiti vozač u mjestu Viljevo nedaleko od Donjeg Miholjca naletio na pješaka i usmrtio ga, a policija je prešutjela da se radi o njihovom kolegi. U Hrvatskoj Kostajnici policajac se slupao s 1,2 promila alkohola u krvi. U Slavoniji je jedan izazvao udes, teško ozlijedio čovjeka i pokušao pobjeći, a postupanje policije smatra se poprilično kontroverznim - nisu ga, naime, ni alkotestirali.

U Zagrebu su alkotestirali kolegu koji je usred noći prolazio kroz crveno svjetlo i divljao ulicama, pa su ga smjestili u ćeliju do otrježnjenja - no, zanimljivo, nisu objavili što je alkometar izmjerio. U Rijeci je pak jedan izazvao prometnu nesreću s 1,77 promila.

Upravo Rijeka bila je prošlogodišnji epicentar prometnog divljanja pijanih policajaca: jedan od njih je, primjerice, puna četiri kilometra vozio u suprotnom smjeru na autocesti i zabio se u automobil s mladom obitelji, a tek tri sata kasnije doveden je na medicinsku obradu te mu je izmjereno 1,30 promila alkohola u krvi. Policija o incidentu svog visokopozicioniranog kolege nije ni izvijestila javnost.

Nekoliko mjeseci kasnije usred grada, na pješačkom prijelazu, pregažen je pješak, a vozač je pobjegao. Kasnije se ispostavilo da se radi o bivšem načelniku Policijske uprave primorsko-goranske Mirku Ružiću, koji je i ranije izazivao prometne nesreće i bježao da bi izbjegao alkotestiranje, a bio je prijavljivan i zbog obiteljskog nasilja.

Zabilježili smo lani i niz prometnih nesreća koje su izazvali policajci, ali bez alkohola u krvi - jednako kao i niz slučajeva otkrivenih pijanih policajaca za volanom koji su, na sreću, prije kakvog sudara zaustavljeni na cesti, uglavnom nakon dojave uznemirenih građana. Njih nema smisla nabrajati.

Ionako nam se ovaj popis čini beskrajnim.