SUSTAV ETA

Od idućeg tjedna nova pravila za putovanje u jednu europsku državu, evo detalja

30.03.2025 u 07:08

Bionic
Reading

Europski državljani od 2. travnja morat će dobiti elektroničku autorizaciju putovanja (ETA) ako žele posjetiti jednu od europskih država

Sustav ETA uveden je 2023. za neeuropske državljane - uključujući one iz SAD-a, Kanade i Australije. Ujedinjeno Kraljevstvo uvelo ga je zbog pojačanja sigurnosti imigracijskog sustava, objasnili su, a od 2. travnja on se uvodi i za Europljane koji ispunjavaju uvjete za putovanje u Ujedinjeno Kraljevstvo, javlja Sky News.

Što je ETA i kome treba?

ETA je digitalna dozvola za putovanje u UK, no nije viza i ne dopušta ulazak u ovu državu.

Nakon odobrenja digitalno se pričvršćuje na putovnicu putnika.

Svi putnici kojima nije potrebna viza za ulazak u Ujedinjeno Kraljevstvo za kraći boravak ili oni koji nemaju imigracijski status u toj državi, moraju je imati.

ETA nije potrebna ako:

- imate vizu

- imate dopuštenje živjeti, raditi ili studirati u Ujedinjenom Kraljevstvu (uključujući nastanjeni ili prethodno nastanjeni status ili pravo na boravak)

- prolazite kroz zračnu luku u Ujedinjenom Kraljevstvu i nećete proći graničnu kontrolu - provjerite sa svojim zrakoplovnim prijevoznikom ako niste sigurni odnosi li se to na vas

- britanski ste ili irski državljanin

- putujete s putovnicom državljanina britanskih prekomorskih teritorija

- putujete s britanskom nacionalnom (prekomorskom) putovnicom

- živite u Irskoj i putujete iz Irske, Guernseyja, Jerseyja ili otoka Man

- dijete ste čiji su podaci u obrascu za informacije o školskom putovanju Francuska - UK

- izuzeti ste od useljeničke kontrole

- dvojni ste državljanin s britanskim ili irskim državljanstvom

- možete dokazati da vam je dopušteno putovati s važećom britanskom ili irskom putovnicom ili drugom važećom putovnicom koja sadrži potvrdu o tom pravu.

ETA košta 10 funti, međutim vlada je rekla da joj namjerava povećati cijenu na 16 funti od travnja.

Gužve na Heathrowu
  • Gužve na Heathrowu
  • Gužve na Heathrowu
  • Gužve na Heathrowu
  • Gužve na Heathrowu
  • Gužve na Heathrowu
    +6
Gužve u zračnoj luci Heathrow Izvor: Profimedia / Autor: Marcin Nowak / Shutterstock Editorial / Profimedia

Kako se prijaviti za ETA-u i koliko je vremena potrebno za njezino ishođenje

Najbolji način da putnici dobiju ETA-u, savjetuje se, predstavlja aplikacija UK ETA, ali mogu se prijaviti i putem web stranice vlade. Odluka o prijavi obično se donosi u roku od nekoliko minuta ako se pošalje putem aplikacije. Ljudima se ipak savjetuje da podnesu prijavu barem nekoliko dana ranije jer mali broj slučajeva treba dodatno pregledati.

Proces uključuje plaćanje naknade, unos podataka za kontakt i putovnicu, valjanu fotografiju i odgovaranje na niz pitanja.

Posjetitelji tada moraju osigurati da je putovnica koju koriste za putovanje ista ona korištena za ispunjavanje zahtjeva za ETA-u.

Ako ste podnijeli prijavu prije putovanja, možete putovati u UK dok čekate odluku.

Što se događa ako prijava bude odbijena?

Ako je prijava odbijena, pojedincu će se reći razlog za to i može se ponovno prijaviti. Ako je pak trajno odbijena, ne može se žaliti, ali umjesto toga mora podnijeti zahtjev za vizu želi li i dalje putovati u Ujedinjeno Kraljevstvo.

ETA vrijedi dvije godine, a omogućuje više putovanja i boravak do šest mjeseci po dolasku u UK tijekom tog razdoblja ili do isteka važeće putovnice – što god nastupi prije.

Britansko ministarstvo unutarnjih poslova navodi da će podnositelji zahtjeva morati pružiti biografske, biometrijske i kontaktne podatke te odgovoriti na kratki set pitanja o podobnosti i kaznenoj evidenciji. Cilj je da ove informacije poboljšaju uvid u sve osobe koje žele putovati u UK i spriječe dolazak onih koji predstavljaju sigurnosni rizik.