Američka vojska uspješno je testirala svoje hipersonično oružje dugog dometa, nazvano 'Dark Eagle', iz stanice svemirskih snaga Cape Canaveral na Floridi. Protekle dvije godine odgađali su testiranja u nekoliko navrata. Ministarstvo obrane SAD-a ranije je izvijestilo da je maksimalna brzina rakete najmanje 17 Macha, a da mu je maksimalni domet veći od 2775 kilometara
Iz američkog Ministarstva obrane opisali su ovo testiranje kao važnu prekretnicu u razvoju oružja koje bi trebalo biti spremno za borbenu uporabu.
'Dark Eagle' je zemaljski hipersonični sustav srednjeg dometa. Prema Pentagonu, ova 'transformacijska tehnologija' pruža iznimnu brzinu, domet i manevarsku sposobnost. To je zajednički projekt američke vojske i mornarice, osmišljen kako bi odgovorio na nove prijetnje u globalnom sigurnosnom okruženju. Može letjeti brzinom do 17 Macha, domet mu je gotovo 2800 kilometar, a lansira se iz kamiona.
Ministar mornarice Carlos Del Toro izjavio je da je ovo testiranje značajna prekretnica, naglašavajući kako će ova nova generacija oružja osigurati da američke oružane snage ostanu 'najmoćnija borbena sila na svijetu'. Navodi se i da 'raketa može doći do vrha Zemljine atmosfere i ostati tik izvan dometa zračnih i raketnih obrambenih sustava dok ne bude spreman za napad, a tada je prekasno za reakciju'.
Odgovor na ruski Orešnik?
Probni let u četvrtak dogodio se manje od mjesec dana nakon što je Rusija u studenom lansirala svoju novu hipersoničnu balističku raketu Orešnik na ukrajinski grad Dnjipro. U srijedu je Reuters izvijestio da bi Rusija sljedećih dana mogla lansirati još jedan Orešnik.
Američki stručnjaci ističu kako je Dark Eagle prvenstveno razvijen za precizne udare s konvencionalnim bojevim glavama. Suprotno tome, ruski Orešnik ima sposobnost nošenja nuklearnih bojevih glava, što ga čini dodatnim izazovom za globalnu sigurnost. Oba sustava karakterizira velika brzina, sposobnost manevriranja i otpornost na obrambene sustave, čime predstavljaju značajnu prijetnju na suvremenim bojištima.
Projektili poput Orešnika pogađaju ciljeve brzinom od 10 Macha - 2,5 do 3 kilometra u sekundi. Ukrajina je izvijestila da je projektil dosegao najveću brzinu od preko 11 Macha prije nego što je pogodio svoju metu u Dnjipru, što je oko 3,7 kilometara u sekundi.
Dark Eagle može putovati 'brže od 6115 kilometra na sat', prema američkoj vojsci. Orešnik doseže brzinu od 13.500 kilometara na sat. No, Dark Eagle bi mogao biti sposoban doseći brzinu do 17 Macha, što je jednako gotovo 21 kilometra na sat ili 17 puta brže od brzine zvuka, navodi Bulletin of Atomic Scientists.
Još uvijek je otvoreno pitanje kada bi Dark Eagle zapravo mogao ući 'u službu'.
Ključna tehnologija za moderno ratovanje, ali uz kritike
Hipersonično oružje postalo je ključna komponenta modernih borbenih strategija, zahvaljujući kombinaciji brzine, dometa i manevarskih sposobnosti. Ova tehnologija omogućava ciljanje zaštićenih i vremenski osjetljivih meta, što ju čini neprocjenjivom u suvremenim sukobima.
Međutim, skeptici upozoravaju na visoke troškove proizvodnje i rizik od povećanja napetosti s geopolitičkim suparnicima poput Kine i Rusije, koji također intenzivno razvijaju vlastite hipersonične programe.
Američka vojska navela je važnost daljnjih testiranja i evaluacije kako bi se 'osigurala sigurnost i učinkovitost sustava'. Cilj je, kažu, koristiti ovu tehnologiju za povećanje odvraćanja i preciznog djelovanja u sve složenijem globalnom sigurnosnom okruženju.
Američki i ruski dužnosnici ističu superiornost svojih sustava, no stručnjaci upozoravaju da bi razvoj hipersoničnog oružja mogao dodatno destabilizirati globalnu sigurnosnu arhitekturu. Ukrajinci su zabrinuti zbog sve češće uporabe hipersoničnih sustava, posebno u kontekstu sve permisivnijih ruskih zakona o uporabi nuklearnog oružja.