Papa Franjo, koji se klonio velikog dijela pompe i privilegija vođenja Katoličke crkve, odlučio je da će jednostavan drveni lijes biti dovoljan kad dođe trenutak njegova sprovoda
U novom službenom obredu objavljenom u srijedu, Vatikan je rekao da će Franjo odustati od stoljetne prakse pokapanja pokojnog pape u tri međusobno povezana lijesa od čempresa, olova i hrasta.
Umjesto toga, Franjo će biti pokopan u jednom, pocinčanom drvenom lijesu. Njegovo mrtvo tijelo neće biti izloženo na vrhu uzdignute platforme, ili katafalka, u bazilici sv. Petra kako bi ga posjetitelji u Rimu mogli vidjeti, kao što je bilo s prijašnjim papama.
Posjetitelji će i dalje biti dobrodošli da odaju počast, ali će Franjino tijelo biti u zatvorenom lijesu. Franjo, koji 17. prosinca puni 88 godina, posljednjih je godina povremeno patio od zdravstvenih tegoba, no činio se u dobroj formi posljednjih mjeseci.
Sada koristi invalidska kolica zbog bolova u koljenima i leđima, ali je u rujnu dva puta putovao u inozemstvo i bio domaćin velikog, jednomjesečnog samita katoličkih poglavara u Vatikanu u listopadu.
Papa je prošle godine rekao da želi pojednostaviti duge pogrebne obrede koji su obavljani za njegove prethodnike. Franjo je tada najavio i da će biti prvi papa koji će biti pokopan izvan Vatikana u više od jednog stoljeća.
Umjesto da bude pokopan s još 91 pokojnim papom u bazilici sv. Petra, Franjo je rekao da želi biti pokopan u rimskoj bazilici sv. Marije Velike, posvećenoj Majci Božjoj.
U crkvu sv. Marije Velike papa Franjo se tradicionalno odlazi moliti prije i poslije svakog svojeg inozemnog putovanja. Posljednji papa pokopan izvan Vatikana bio je Lav XIII., koji je umro 1903. godine i pokopan je u rimskoj bazilici sv. Ivana Lateranskog.
Za papin pokop tradicionalno su se koristila tri kovčega. Uz to je bilo dopušteno da se predmeti poput kovanica ili dokumenata koje je izdao papa tijekom svoje vladavine pokopaju s tijelom.