KLIMATSKE PROMJENE

Oko 4.000 gradova isključilo svjetla za spas planeta

28.03.2010 u 09:21

Bionic
Reading

Najpoznatije znamenitosti Europe - od Eiffelova tornja u Parizu do londonskog Big Bena i rimskog Koloseuma - utonule su u subotu u mrak, nakon Zabranjenoga grada u Pekingu i Opere u Sydneyju, a gradovi diljem svijeta ugasili su svoja svjetla u akciji "Sat za planet" kojom se promiče borba protiv klimatskih promjena.

Milijuni ljudi ugasili su svjetlo i kućanske aparate na sat vremena, s početkom u 20.30 sati po mjesnom vremenu kako bi istaknuli svoju zabrinutost za okoliš i pozvali na izradu obvezujućeg ugovora o smanjenju ispuštanja stakleničkih plinova. Ovogodišnja akcija je peta po redu, u organizaciji World Wildlife Funda.

S ulaskom pojedine vremenske zone u sat određen za akciju, neboderi i znamenitosti ostaju u mraku, od trgovačkog centra u Manili do berlinskih Brandenburških vrata i Empire State Buildinga u New Yorku.

Oko 4.000 gradova u više od 120 zemalja - počevši od dalekog novozelandskog otočja Chathama - isključilo je u subotu svjetla kako bi smanjili potrošnju struje, ali se semafori i sigurnosni uređaji nisu isključivali, rekli su organizatori koji se nadaju da će akcija nagnati zakonodavce diljem svijeta da izrade obvezujući međunarodni ugovor o smanjenju emisije stakleničkih plinova.

U Europi su u mraku ostali kosi toranj u Pisi, pariška Trijumfalna vrata i mnoge zgrade u Njemačkoj. Amsterdam je ugasio svjetla na većini zgrada u gradu, uključujući zračnu luku Schiphol, zoološki vrt Artis i nogometni stadion Arenu.

Buckinghamska palača i parlament u Londonu utonuli su u mrak u znak potpore ovoj akciji, zajedno s drugim glasovitim znamenitostima grada kao što su katedrala sv. Pavla i Royal Albert Hall te Edinbourghški dvorac u Škotskoj.

U Sjedinjenim Državama tama će oviti spomenike poput Mont Rushmorea, Empire State Buildinga, mosta Golden Gate u San Franciscu i "Strip" u Las Vegasu, s njegovim kockarnicama.

U Rio de Janeiru ugasit će se projektori koji osvjetljavaju Kristov kip na brežuljku Corcovadu.

U Dubaju se u mraku našao i Burdž Halifa, najviši neboder u svijetu (828 m).

Akcija će se završiti 24 sata poslije, na otočju Samoi. Ove godine zabilježen je rekordan broj sudionika, nekoliko mjeseci nakon razočaravajućih rezultata UN-ova summita u Kopenhagenu. Akciju podupiru Ujedinjeni narodi, međunarodne korporacije, neprofitne organizacije, škole, znanstvenici i slavne osobe.