Saborski zastupnici danas su uobičajeno u podne prionuli izglasavanju zakona koje su ovaj tjedan raspravili. Iako je glasovanje započelo relativno mirno, u jednom trenutku oporba je zbrajanjem zastupnika vladajuće većine shvatila da ih u sabornici nije dovoljno te zamolila da se ponovno prebroji koliko je vladajućih u dvorani. Tada je na vidjelo izašlo da ih na izglasavanju desetak zakona nije bio dovoljan broj u dvorani za njihovo donošenje
Naime tijekom glasovanja u jednom trenutku za riječ se javio HDSSB-ov Boro Grubišić zatraživši od predsjedajuće Dragice Zgrebec da stručne službe izbroje broj vladajućih zastupnika u dvorani. U prvi tren stručne službe to su krivo shvatile i zbrojile su sve zastupnike u sabornici, no tada je reagirao laburist Dragutin Lesar i zatražio da se o zakonima glasa pojedinačno kako bi se vidjelo koliko je zastupnika vladajuće većine u dvorani.
Upozorio je predsjedajuću SDP-ovu Dragicu Zgrebec da stručne službe koje broje glasove pokazuju da u sabornici ima 77 zastupnika vladajuće koalicije dok je oporba, vlastitim zbrajanjem, ustanovila da ih je u sabornici samo 75 (op.a. za izglasavanje zakona potrebno je 76 glasova). Lesar je zatražio i da se ponovi glasovanje za sve do tada izglasane zakone, no Zgrebec je to odbila uz obrazloženje da nisu prigovorili nakon samog glasovanja. Pristala je ipak da sljedeći zakon izglasaju pojedinačno, a rezultat je pokazao da je u sabornici tada bilo 76 zastupnika vladajuće većine.
'Ovo je eklatantan primjer toga kako se vara u Saboru. Tijekom prethodnog glasovanja bilo je prikazivano da imate ruke 77 zastupnika. Znamo da je upravo ovaj trenutak, a ne želim biti tužibaba, kolega Boljunčić ušao nakon što je jedan gospodin iz SDP-a telefonirao itd. i da je upravo ovaj trenutak prije glasanja, ovog zadnjeg glasovanja, došao u sabornicu, što znači da je rezultat 76 bio zapravo 75. I nijedan od ovih zakona koje smo usvojili nije propisno usvojen većinom glasova te to treba poništiti', rekao je HDSSB-ov Boro Grubišić.
Prigovorio je i Lesar te zatražio da se zakoni za čijeg donošenja nije bilo dovoljno zastupnika vladajuće većine ponovno izglasaju, no to je odbila predsjedajuća Dragica Zgrebec.
'Postupili smo kako nalaže praksa Hrvatskog sabora. Nažalost, zastupnici stalno ulaze i izlaze iz dvorane i ne možemo zaključavati vrata kad počinjemo s glasovanjem. Kad smo proglašavali rezultate glasovanja o pojedinim točkama, niste imali primjedbe, a kad ste imali primjedbu, krenuli smo na poimenično glasovanje i sad ne možete imati primjedbu na donošenje zakona ako smo poimenično glasali i prebrojili se', kazala je Zgrebec, nakon čega je oporba napustila dvoranu.
'Tijekom glasanja izbrojali smo da ih je doista samo 75 'za'. Jedini način da utvrdimo prisutnost na glasanju bio je zahtjev pojedinačnog glasovanja. Kolega iz IDS-a Boljunčić ušao je u dvoranu tijekom tog zahtjeva, kada je počelo osobno izjašnjavanje, i na tom glasovanju bilo je 76 glasova. Dakle sve točke prije toga su bile usvajane sa 75 glasova. To se može rekonstruirati putem videa. Međutim to da potpredsjednica ne reagira na upozorenja i jednostavno tvrdi da je sve legalno... Neka bude na savjest i dušu vladajućoj koaliciji', rekao je Lesar novinarima nakon izlaska iz sabornice.
Iako SDP-ovka Zgrebec nije reagirala na upozorenja u sabornici, Lesar kaže da još postoje poslovničke mogućnosti da reagiraju i nakon spornog izglasavanja.
'Po nama su ti zakoni doneseni bez potrebne većine. Postoji mehanizam da se ti zakoni dovedu u pitanje, naravno uz činjenicu da dokažemo što smo tvrdili', rekao je Lesar.
Nakon izlaska oporbe iz dvorane vladajuća većina je uz sveukupno prisutnih 76 zastupnika izglasala ostatak raspravljenih zakona.
Holy srušila Zakon o Zakon o tržištu električne energije
Nakon što je oporba napustila sabornicu, vladajući su kroz ušicu igle izglasali ostale zakone, no to im za rukom ipak nije pošlo kod Zakona o tržištu električne energije. Naime, suzdržana je bila zastupnica ORaH-a Mirela Holy, pa vladajući nisu imali potrebnih 76 glasova. Zbog toga što je Holy bila suzdržana građanima koji zbog siromaštva ne mogu plaćati struju ona se i dalje neće isključivati, iako se ta odredba kojom je distributer bio dužan isporučivati struju socijalno ugroženim građanima čak i ako je ne plaćaju planirala ovim izmjenama zakona izbrisati.