Bivši zapovjednik Konačišta ratnih zarobljenika u Kerestincu Stjepan Klarić danas je zajedno s četvoricom njemu podređenih hrvatskih vojnika odbacio optužbe za mučenje 34 ratna zarobljenika od prosinca 1991. do svibnja 1992.
Uz Klarića krivnju su porekli Dražen Pavlović, Viktor Ivančin, Željko Živec i Goran Štrukelj, nakon što im je pročitana optužnica čime im je i formalno počelo suđenje na zagrebačkom Županijskom sudu.
Optužnica koju su odbacili tereti ih za najstrašnija psihička i fizička zlostavljanja pripadnika neprijateljske JNA, ali i srpskih civila uhićenih uglavnom u okolici Zagreba i Siska.
Zlostavljanja su, po tvrdnjama tužiteljstva, započela u tadašnjem vojnom zatvoru u Gajevoj ulici, gdje je danas sjedište Državnog odvjetništva RH, nakon čega su žrtve odvedene u bivšu raketnu bazu JNA u Kerestincu, gdje su premlaćivani, mučeni elektrošokovima, ali i prisiljavani na skidanje, oralni seks i masturbaciju. Seksualnom zlostavljanju bilo je podvrgnuto i desetak zatočenih žena. Jedna od njih u logor je, prema optužnici, dovedena trudna, no od posljedica zlostavljanja je pobacila.
Klarić je, tvrdi tužiteljstvo, svojim podređenima dozvoljavao zlostavljanja zarobljenika, a navodno je i sam u njima sudjelovao. Optužene se, osim za zlostavljanje, tereti i da nisu ništa poduzeli kako bi spriječili zlostavljanja i kaznili počinitelje.
Sud će prije donošenja presude neposredno ispitati 80-ak svjedoka, uglavnom žrtava, od kojih će neki biti ispitani video vezom iz Srbije, gdje žive od rata. No, na sudu bi se trebali pojaviti i neki bivši hrvatski dužnosnici poput bivšeg šef vojne policije Mate Laušića i šefa nekadašnjeg SIS-a Josip Perković.
Sudsko vijeće pod predsjedanjem suca Marijana Garca nije prihvatio prijedlog obrane da se ukine pritvor svima optuženicima, osim Štrukelja koji je na slobodi.
Suđenje se nastavlja 16. svibnja ispitivanjem prvih žrtava Konačišta ratnih zarobljenika u Kerestincu.