Rusija sve više intenzivira upotrebu bespilotnih letjelica mamaca tijekom masovnih zračnih napada kako bi odvratila ukrajinsku protuzračnu obranu, stoji u izvješću Instituta za proučavanje rata (ISW). Ovo se događa u trenutku u kojem i Ukrajina i Rusija povećavaju učestalost napada bespilotnim letjelicama i raketama
U posljednjem napadu tijekom ponedjeljka navečer i rano u utorak Rusija je lansirala rekordnih 188 bespilotnih letjelica Šahid na Ukrajinu, objavili su ukrajinski izvori. ISW, think tank sa sjedištem u Washingtonu, koji prati njihov sukob, naveo je da je Ukrajina prijavila da je uništena otprilike polovica dronova korištenih u tom napadu.
Prema analitičarima ISW-a, to sugerira da su 'ruske snage vjerojatno koristile velik broj bespilotnih letjelica mamaca kako bi nadvladale ukrajinsku protuzračnu obranu'.
Analitičari su dodali da će Rusija 'vjerojatno nastaviti s upotrebom bespilotnih letjelica mamaca i eksperimentirati različitim taktičkim kombinacijama kako bi povećala učinkovitost dugometnih napada na Ukrajinu tijekom zime'.
Pojačali zračne napade na Ukrajinu
U posljednjih nekoliko tjedana Rusija je pojačala svoje zračne napade na Ukrajinu, vjerojatno s ciljem iscrpljivanja ukrajinske energetske infrastrukture uoči hladnih zimskih mjeseci. Ukrajinci se u obrani oslanjaju na kombinaciju raketnih sustava protuzračne obrane i tehnologije elektroničkog ratovanja.
Međutim Rusija koristi različite taktike da bi nadvladala ukrajinsku protuzračnu obranu, uključujući istovremene napade bespilotnim letjelicama i projektilima te upotrebu mamaca kako bi stvorila slabosti koje može iskoristiti.
Rusija koristi rojeve lažnih dronova
Prema Associated Pressu, u studenom je otkriveno da Rusi upotrebljavaju rojeve lažnih letjelica kako bi zaštitili smrtonosne termobarične dronove, a oni izazivaju značajna razaranja. Izvor upoznat s radom tajne ruske tvornice streljiva, u kojoj se proizvode, izjavio je za medije da približno polovicu bespilotnih letjelica koje ciljaju Ukrajinu čine mamci.
Termobarične letjelice izazivaju visokotlačne eksplozije koje mogu probiti debele zidove i uzrokovati ozbiljne ozljede, poput kolapsa pluća, oštećenja mozga i zgnječenja očnih jabučica, navodi Associated Press.
Još uvijek nije jasno jesu li termobarične bespilotne letjelice bile korištene u napadima na Ukrajinu 25. i 26. studenog.