GODINA PREOKRETA

Ovi događaji preoblikovali su geopolitičku situaciju na Bliskom istoku

02.01.2025 u 17:51

Bionic
Reading

Protekla godina donijela je brojne izazove za Iran i njegove saveznike na Bliskom istoku. Izrael je uspio oslabiti iranske proxy snage (oružane skupine ili organizacije u različitim zemljama Bliskog istoka koje Iran podržava, financira, obučava ili naoružava, npr. Hezbolah, Hamas, hutiste, op.a.) i nanijeti ozbiljnu štetu samom Iranu. Regija je usto svjedočila gubitku jednog od ključnih iranskih saveznika - Bašara al Asada i njegova režima u Siriji. Od Gaze, preko Bejruta i Damaska, do Teherana, ovi događaji preoblikovali su geopolitičku scenu Bliskog istoka

Izraelski sukobi s Hamasom i Hezbolahom znatno su oslabili te iranske proxy skupine, a izravni sukobi s Iranom ostavili su Teheran u deficitu ključnih obrambenih kapaciteta. Najveći udarac zadan je u Siriji, gdje je dugogodišnji saveznik Irana, režim Bašara al Asada, doživio nagli kolaps uslijed pobune.

Prema američkim izvorima, pad Asadova režima bio je direktno povezan s oslabljenim pozicijama Irana i njegovih saveznika. 'Hamas je na koljenima, njegovi vođe su eliminirani. Iran je također oslabljen. Hezbolah više nije prijetnja kao prije, a Rusija, koja se ionako koprca u vlastitim problemima, napustila je svog ključnog saveznika na Bliskom istoku', izjavio je visoki dužnosnik američke administracije, piše Business Insider.

Hamasov napad 7. listopada 2023., koji je odnio oko 1200 života u Izraelu, pokrenuo je val odmazde koji je potresao Gazu. Više od godine dana izraelske snage provodile su intenzivne vojne operacije, uništivši Hamasovu vojnu infrastrukturu i eliminirajući ključne vođe, uključujući Jahju Sinvara, arhitekta napada u listopadu.

Istodobno je Hezbolah započeo napade na Izrael, što je dovelo do razmjene vatre koja je trajala gotovo godinu dana. U jesen je Izrael izveo odlučne napade na Hezbolah, uništivši njegovo vodstvo i infrastrukturu. Operacije su kulminirale izraelskom invazijom na Libanon, a ona je završila primirjem krajem studenoga.

Izraelski tenk Tiran-5 je zapravo zarobljeni T-55 sovjetske proizvodnje
  • Bacač RPG-27 Tavolga kakvim je Hezbollah namjeravao gađati izraelske postrojbe
  • Dio Hezbollahovog pješačkog naoružanja pronađen u južnom Libanonu
  • Iranski protubrodski projektil Gadir kakav je pronađen u velikim količinama u Libanonu
  • Kineski C-704 kojeg je IDF zarobio od Hezbollaha
  • Među pronađenim oružjem je veliki broj protuoklopnog naoružanja - Licencirane fotografije -
    +7
Hezbolahova oprema koju su zarobili Izraelci Izvor: Wikimedia Commons / Autor: Bukvoed

Izravni sukobi s Iranom

Izrael je tijekom godine intenzivirao sukobe s Iranom. Nakon niza zračnih napada na iranske ciljeve, uključujući diplomatske objekte u Siriji, Iran je odgovorio ispaljivanjem stotina projektila na Izrael. Međutim većinu njih Izraelci su presreli, a njihove odmazde oslabile su iranske obrambene sustave.

U srpnju je Iran optužio Izrael za atentat na vođu Hamasova političkog krila Ismaila Hanijeha u Teheranu, što je bio težak udarac iranskoj sigurnosnoj mreži. Njihov odgovor stigao je tek u listopadu, ali rezultirao je još većim gubicima nakon izraelskih protunapada.

Napad Hezbolaha na Izrael
  • Napad Hezbolaha na Izrael
  • Napad Hezbolaha na Izrael
  • Napad Hezbolaha na Izrael
  • Napad Hezbolaha na Izrael
  • Napad Hezbolaha na Izrael
    +4
Napad Hezbolaha na Izrael Izvor: Profimedia / Autor: Kawnat HAJU / AFP / Profimedia

Nakon godina građanskog rata sirijski režim Bašara al Asada pao je u munjevitoj pobuni koja je trajala samo nekoliko dana. Asad i njegova obitelj pobjegli su u Moskvu, ostavljajući Iran bez ključnog regionalnog saveznika. Američki dužnosnici istaknuli su da je kolaps režima rezultat slabosti njegovih saveznika - Irana, Hezbolaha i Rusije.

Dok su iranski saveznici poput Hamasa i Hezbolaha oslabljeni, jemenski hutisti nastavljaju svoju ofenzivu u Crvenom moru, ciljajući civilne i vojne brodove. Napadi su značajno smanjili promet na ključnim svjetskim trgovačkim rutama, prisiljavajući brodare na duže i skuplje plovidbe.