Proteklih dana aktualiziralo se pitanje o povlasticama političara, a među njima je i naknada za odvojeni život
Naknadu za odvojeni život zastupnici dobivaju temeljem Zakona o obvezama i pravima državnih dužnosnika, a detaljno je regulirana Odlukom o smještaju zastupnika Hrvatskog sabora u vrijeme zasjedanja Sabora, radnih tijela i klubova zastupnika.
Prema toj odluci, pravo na naknadu za odvojeni život imaju oni zastupnici koji imaju prebivalište udaljeno više od 50 kilometara od Zagreba, a u metropoli koriste smještaj bilo u državnim stanovima, unajmljenim garsonijerama i stanovima, hotelski smještaj ako im nisu osigurani stanovi ili imaju osiguran smještaj u stanu koji je u njihovom vlasništvu ili vlasništvu člana njihove uže obitelji.
Iako se u medijima i javnosti spominje odvojenost od obitelji, niti zakon niti odluka ne spominju odvojenost od obitelji, nego pravo na naknadu ovisi isključivo o prebivalištu te korištenju smještaja u Zagrebu.
Naknada za smještaj zastupnika u Zagrebu i naknada za odvojeni život isključuju pravo zastupnika na dnevnice za dan dolaska i povratka sa zasjedanja, odnosno sa sjednice radnog tijela ili kluba zastupnika.
Naknada za odvojeni život ne isplaćuje se zastupnicima od 15. srpnja do 15. rujna i od 15. prosinca do 15. siječnja tekuće godine te u razdoblju od raspuštanja do konstituiranja novog saziva Hrvatskog sabora.
Na stranicama Sabora, kao i svake godine, objavljen je popis troškova saborskih zastupnika, pa i onih koji su primali naknadu za odvojeni život. Prema podacima Sabora, u 2021. je za naknadu za odvojeni život isplaćeno više od 709.000 kuna, a naknadu je primilo 85 zastupnika. Za većinu njih radi se o iznosu od 9000 kuna godišnje.
Uz naknadu za odvojeni život, u tablici se vidi niz drugih troškova – dnevnice, trošak putovanja automobilima, cestarine, avioprijevoz, javni prijevoz, hoteli, stanarine, režije, službeni automobili, a tu je i stavka 'ostalo'.