Gradonačelnik Ljubljane Zoran Janković u petak je poslao pismo srpskom predsjedniku Aleksandru Vučiću te mu, dok čak i njegovi saveznici iz Mađarske odnosno Slovačke, Viktor Orban i Robert Fico, gromoglasno šute, dao podršku u teškim trenucima za njegov režim. Odmah nakon objave pisma, kompletna slovenska politička elita ogradila se od tog Jankovićevog stava. Među njima je i prvi slovenski predsjednik Milan Kučan, koji je Jankoviću poručio da je njegov potez 'politička greška'
Služba za medije Aleksandra Vučića u petak je ponosno objavila naglaske iz pisma Zorana Jankovića, u kojemu, među ostalim, stoji: 'U ovim zahtjevnim i prijelomnim trenucima, kada se Srbija suočava s brojnim izazovima, želim vam izraziti iskrenu podršku i priznanje za sve što ste učinili za razvoj i stabilnost države. Vaše vodstvo, odlučnost i vizija ključni su za napredak koji je Srbija postigla u proteklim godinama i uvjeren sam da taj put mora biti nastavljen.
Svjestan sam da su pritisci veliki i da su trenuci neizvjesnosti iskušenje za svakog lidera. Ali, upravo u ovim trenucima važnije je nego ikada da se u Srbiji očuvaju mir i stabilnost. Bez toga nema budućnosti, nema blagostanja ni sigurnosti za ljude koji vjeruju u svoju domovinu', napisao je Janković te pozvao Vučića da ne dopusti da mu 'pritisci ili napadi poljuljaju pravac koji je zacrtao - pravac snažne, nezavisne i razvijene Srbije'.
Janković čak nudi Vučiću i svoju pomoć: 'Ako mogu na bilo koji način pomoći - na bilo koji način, u bilo kojem obliku - uvijek sam na raspolaganju. Neka vam ne ponestane snage i ustrajnosti. Srbiji ste potrebni'.
Gradonačelnik Ljubljane već godinama je izrazito blizak Vučiću, te se s njime redovito druži na različitim manifestacijama, nerijetko u društvu drugih Vučiću sklonih regionalnih lidera poput Milorada Dodika. Pravio mu je društvo na vinskim sajmovima, otvaranjima autocesta, bazena, a početkom 2022. srpski mediji su pisali da je Janković čak u kombinaciji za novog gradonačelnika Beograda.
Golob: Ako bi Vučić primijenio nasilje...
Od Jankovićevog neočekivano snishodljivog pisma ograđuju se svi redom na slovenskoj političkoj sceni. Premijer Robert Golob, koji je s Jankovićem u koaliciji na lokalnoj razini u Ljubljani, rekao je kako 'svatko ima pravo na svoje osobne stavove, živimo u demokraciji'. Istaknuo je kako ne želi komentirati političku situaciju u drugoj zemlji, ali je jasno rekao da ne podupire Jankovićev stav. Srbiju vidi kao prijateljsku zemlju pa se, kao i gotovo sve europske vlade, zasad ne želi opredjeljivati prema unutarnjopolitičkim nastojanjima demokratskih snaga u Srbiji koje se bore za promjene.
Ipak, Golob je u izjavi za Slovensku tiskovnu agenciju upozorio na mogućnost primjene nasilja države nad mirnim prosvjednicima. Prema njegovu mišljenju, takav bi razvoj događaja doveo do točke koja bi zahtijevala jasan odgovor i osudu cijele Europske unije.
Zbog Jankovićevog pisma podrške Vučiću kolektivnu ostavku podnijelo je povjerenstvo za dodjelu Župančičevih nagrada, najvišeg priznanja Grada Ljubljane za iznimna stvaralaštva na području umjetnosti i kulture.
Kako su napisali u istupnici, članovi komisije podržavaju masovne građanske prosvjede u Srbiji i protive se stavovima koji su u potpunoj suprotnosti ne samo s vrijednostima Ljubljane - grada heroja, već i s humanističkim vrijednostima u Srbiji.
Kučan: Studenti traže Srbiju bez korupcije
Javio se čak i prvi predsjednik Slovenije Milan Kučan, koji u posljednje vrijeme sve češće komentira političku situaciju u Sloveniji. Kučan je uvjeren da građani Ljubljane ne dijele Jankovićev stav. 'Nema ni on moju podršku. Ovaj njegov potez je politička greška', rekao je i dodao da studentski prosvjedi koji su pokrenuli temeljne procese demokratizacije u Srbiji zaslužuju podršku, prenosi RTVSlo.
Podsjetio je da prosvjednici, između ostalog, traže 'normalnu demokratsku Srbiju bez korupcije i klijentelizma' i vladavinu prava, u kojoj jedna osoba, predsjednik republike, ne može govoriti i djelovati u ime svih institucija. Prema Kučanovom mišljenju, ispunjenje zahtjeva olakšalo bi ispunjavanje uvjeta za brži put Srbije ka europskim integracijama.
Pahor: Ovo nisu obični prosvjedi
Bivši predsjednik Borut Pahor pak je za Primorske novice izjavio da je ono što se događa u Srbiji puno više od običnih prosvjeda nakon kojih država više nikada neće biti ista. 'Pokazala se ograničena moć Vučića. U konačnici je morao žrtvovati premijera. Unatoč tome prosvjedi ne posustaju', rekao je Pahor.
Od Jankovićevog pisma ogradilo se i Ministarstvo vanjskih poslova koje vodi socijaldemokratkinja Tanja Fajon, koje navodi kako pismo ljubljanskog gradonačelnika ne predstavlja službena stajališta Slovenije. Kritike Jankovića iznijela je u zasebnim peticijama skupina od stotinjak uglednih javnih osoba iz Ljubljane i bivši europarlamentarac Klemen Grošelj.
Predsjednica slovenskog parlamenta Urška Klakočar Zupančič u nedjelju je objavom na Facebooku izrazila poštovanje i podršku naporima prosvjednika u Srbiji. 'Ne traže izbore, ostavke, distancirali su se od oporbe i nevladinih udruga. Predsjednici poručuju da se vrati u ustavne okvire. Njihova četiri zahtjeva moraju ispuniti nadležne institucije. Žele državu po principu vladavine zakona bez korupcije', napisala je predsjednica slovenskog parlamenta.